Jula sparge gheața

Vârful român Emil Jula (foto, nr. 9) a reușit ieri să înscrie pentru prima dată în campionatul Germaniei, stabilind scorul final din victoria lui Energie, 3-1 la M’gladbach.

Rezervă și în această etapă, așa cum antrenorul Prasnikar a obișnuit să procedeze cu atacantul adus în vară, Jula nu și-a pierdut speranța și a reușit să spargă gheața. Intrat pe gazon în minutul 71 al partidei, jucată cu o rivală în lupta pentru evitarea retrogradării, ex-gălățeanul a „închis” tabela cu cinci minute înainte de ultimul fluier. „Sunt sigur că golul va veni cât de curând”, declara Jula pentru ProSport înaintea partidei. Și românul s-a ținut de cuvânt. „Cu primul a fost mai greu. De-acum va veni și restul. Eu zic că sunt în stare să marchez până la finalul campionatului opt-nouă goluri și poate plec la o altă echipă, dacă Energie retrogradează”, a promis Jula.

Hoffenheim lider, Hertha pe trei

Tot ieri, revelația Hoffenheim și-a păstrat, grație victoriei cu 3-0 asupra lui Bielefeld, prima poziție în clasamentul din Bundesliga. Pe doi e campioana en-titre Bayern, învingătoare cu 2-0 în fața lui Leverkusen, podiumul fiind completat de Hertha lui Maximilian Nicu, victorioasă vineri, 2-1, cu FC Koln.