„Joker”-ul Maxim, elogiat după ce a bătut de unul sigur pe Freiburg

• VfB Stuttgart a învis Freiburg, pe teren propriu, cu 2-0, în etapa 29 di Budesliga
  • Alexandru Maxim a itrat pe teren în minutul 61 și a fost decisiv pentru echipa antrenată de  Huub Stevens

Instalarea lui Huub Stevens pe banca lui Stuttgart n-a fost o mutare prea bună pentru Alex Maxim. Noul antrenor al „șvabilor” nu i-a acordat suficientă încredere românului, iar Maxim n-a mai prins tricoul de titular în ultimele 5 etape. A fost introdus însă de fiecare dată în repriza a doua, însă evoluțiile sale nu l-au convins pe Stevens că ar merita mai mult.

Explozia românului a venit în meciul cu Freiburg. Maxim a fost introdus în minutul 61, la 0-0, și a schimbat total fața partidei. Mai întâi, a deschis scorul în minutul 69, când a împins în poartă o centrare pe 6 metri. În minutul 89, Maxim a ieșit din nou la rampă și a pasat decisiv pentru golul marcat de Harnik. Maxim a ajuns astfel la 7 goluri în acest sezon pentru Stuttgart și 12 pase de gol (aici au fost luate în considerare și penalty-urile pe care le-a scos).

Cifrele din meciul cu Freiburg sunt excelente pentru mijlocașul român. Deși a jucat aproximativ jumătate de oră, Maxim a avut mai multe realizări decât cei mai mulți titulari. Site-ul de statistică whoscored.com i-a acordat nota 8.1 pentru evoluția sa, al doilea cel mai bun jucător de pe teren, după portarul Ulreich și Traore – ambii cu 8.8.

Cifrele lui Maxim, conform whoscored.com:

• Șuturi la poartă – 2 (al doilea din echipa lui Stuttgart, după Harnik – 3)
  • Șuturi pe poartă – 1
  • Pase cheie – 2 (cele mai multe din echipa lui Stuttgart, alături de Traore, Didavi și Werner)
  • Dueluri aeriene câștigate – 2 (al 4-lea din echipa lui Stuttgart)

Maxim, omul meciului
Presa din Germania îl elogiază pe mijlocaș, pe care cei de la bundesliga.de, site-ul oficial al Budesligii, îl numesc „Joker”-ul lui Stuttgart.

Maxim a primit și titlul de „Jucătorul meciului”, introducerea sa pe teren fiind decisivă în obținerea celor trei puncte. „Joker-ul Alexandru Maxim a fost cel care a câștigat meciul pentru VfB. A deschis scorul și a dat o pasă decisivă petru Martin Harnik. Maxim a câștigat totodată 63% dintre duelurile pe care le-a avut cu jucătorii lui Freiburg„, scriu cei de la bundesliga.de.

7 goluri și 12 pase decisive are Alexandru Maxim pentru VfB Stuttgart în acest sezon din Bundesliga

15 este locul ocupat de Stuttgart, cu 4 etape înainte de final, cu 27 de puncte, la egalitate cu Hamburger SV, poziția 16 în Bundesliga

Publicat: 06 04. 2014, 09:17
Actualizat: 06 04. 2014, 14:57