Italienii, impresionați de Răzvan Marin în meciul cu Napoli! Ce notă i-a dat Gazzetta dello Sport: „A adus puțină logică în jocul lui Empoli”

Italienii au fost impresionați de prestația lui Răzvan Marin în meciul pierdut de echipa sa, Empoli, cu 2-0 în fața liderului Napoli.

Răzvan Marin nu a reușit să o ajute pe Empoli să evite înfrângerea cu Napoli, însă a avut o prestație bună și a fost lăudat de jurnaliștii italieni. Gazzetta dello Sport i-a acordat internaționalului român nota 6, una dintre cele mai bune din echipa lui.

În minutul 17, Ardian Ismajli a deschis scorul după ce a fructificat o centrare a lui Piotr Zielinski, iar tabela de marcaj s-a închis în minutul 28, când Victor Osimhen, golgeterul campionatului Italiei, a profitat de o minge respinsă în față de portarul lui Empoli și a dublat avantajul formației sale.

Napoli s-a trezit în 10 jucători în minutul 67, după ce Mario Rui a văzut cartonașul roșu, însă echipa lui Răzvan Marin nu a reușit, nici în aceste condiții, să revină în joc.

„S-a salvat cu luciditatea de care a dat dovadă în anumite faze. S-a chinuit în duelurile disproporționate cu Anguissa, însă a adus puțină logică în jocul lui Empoli”, a notat Gazzetta dello Sport.

Radu Drăgușin, al doilea meci consecutiv cu gol marcat pentru Genoa!

Radu Drăgușin a marcat din nou pentru Genoa, în victoria cu 3-0 obținută de formația românului în fața celor de la SPAL, în cadrul etapei cu numărul 26 din Serie B.

După ce a punctat și în etapa precedentă, pe terenul celor de la Modena, fundașul central a ieșit din nou la rampă și a reușit să deschidă scorul pe stadionul Luigi Ferraris în minutul 77.

Recent, Gazzetta dello Sport a scris despre interesul mai multor echipe din prima ligă pentru Radu Drăgușin, iar potrivit sursei citate, fundașul român are șanse semnificative să evolueze în Serie A din sezonul viitor, fie că Genoa va promova sau nu.

„Agentul său dă asigurări că echipe de top 5 din Anglia îl urmăresc. Pentru moment, Radu se bucură de aventura de la Genoa, formație care l-a transferat de la Juve (cu care a și debutat în Champions League). După meciul cu Venezia, clauza de transfer definitiv a fost activată. Anturajul său îl împinge către Serie A, iar în cazul în care Genoa va rata promovare, cel puțin 5 milioane de euro vor fi necesare pentru a-l transfera de la echipa lui Gilardino”, scrie Gazzetta dello Sport.

Publicat: 26 02. 2023, 11:04