Istvan Kovacs, în centrul unui scandal uriaș în Arabia Saudită: „Cel mai mare furt!”. Acuzat că a fost plătit de către Al Hilal | VIDEO

Istvan Kovacs (36 de ani) a fost delegat să arbitreze meciul dintre Al Shabab – Al Hilal, scor 1-5, din prima ligă a Arabiei Saudite, iar întâlnirea s-a lăsat cu scandal.

După înfrângerea categorică suferită în fața liderului Al Hilal, scor 1-5, Al Shabab rămâne pe locul secund, la o distanță de trei puncte de primul loc.

În prelungirile acestei partide, la scorul de 1-2, Istvan Kovacs l-a eliminat pe Ever Banega, mijlocașul argentinian în vârstă de 32 de ani, și a declanșat un scandal uriaș pe rețelele sociale.

Istvan Kovacs, în centrul unui scandal uriaș în Arabia Saudită

Santi Banega, fiul în vârstă de 15 ani, al fotbalistului argentinian, a lansat acuzații dure la adresa arbitrului român, printr-un mesaj publicat pe Twitter. Acesta a acuzat că Al Hilal i-ar fi plătit pe arbitri.

„7 mai 2021. Al Shabab – Al Hilal este cel mai mare furt din sezonul 20/21 din liga saudită. Se vedea că se va întâmpla asta, e vorba de o echipă care crește puțin câte puțin contra unei echipe care câștigă toate campionatele cumpărând arbitri. Asta e Al Hilal”, a scris Santi Banega, pe Twitter.

„Greșelile arbitrului ne-au afectat echipa și au schimbat meciul”, a spus, după meci, și Mohammed Salem, fundașul lui Al Shabab.

Totuși, fostul arbitru Abdul Rahman Al-Zaid l-a apărat pe Istvan Kovacs în direct la televizor, asigurând faptul că arbitrul român a luat decizia corectă în momentul eliminării lui Ever Banega.

„A fost o decizie corectă de a-l elimina în minutul 44, după ce l-a avertizat în minutul 17”, a spus Abdul Rahman Al-Zaid.

Publicat: 08 05. 2021, 09:19
Actualizat: 08 05. 2021, 09:23