Ironie sau încurajare? Ce a făcut Joe Hart după gafa lui Pantilimon

Costel Pantilimon a fost titularizat la Manchester City în meciul de Cupă de azi cu Blackburn, scor 1-1, însă a greșit la golul marcat de adversari

• *După greșeala lui Pantilimon, care a scăpat o minge, Blackburn a egalat prin Dann (55)

Costel Pantilimon a apărat în nouă meciuri poarta lui Manchester City, însă a fost trimis din nou pe banca de rezerve în ultimele patru partide de Manuel Pellegrini, care l-a preferat între buturi pe englezul Joe Hart. Însă, conform înțelegerii de la începutul sezonului, în Cupa Angliei și Cupa Ligii, Pantilimon primește șanse, lucru care s-a întâmplat și azi, în partida contra lui Blackburn, din turul III al Cupei Angliei.

11 meciuri are Pantilimon în poarta lui City în acest sezon. Românul a primit 10 goluri

Totuși, Panti a dezamăgit! Deși nu a avut multe mingi de apărat, a gafat incredibil în minutul 54, când a scăpat în față balonul reluat de Gestede, iar Dann a egalat situația pe tabelă pentru Blackburn, după ce Negredo deschisese scorul în minutul 45. Imediat, contracandidatul lui Panti la postul de titular la City, Joe Hart, a avut o reacție ciudată. I-a zâmbit lui Vincent Kompany, aflat în stânga lui, și apoi a început să aplaude. Motivul e neclar. Fie Hart a vrut să-și încurajeze coechipierii, însă câțiva ziariști englezi au comentat pe Twitter că Hart nu și-a putut arăta bucuria la gafa coechipierului său! Meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, iar partida se va rejuca în următoarea lună, pe „Etihad Stadium”.

Publicat: 04 01. 2014, 16:40
Actualizat: 04 01. 2014, 17:27