Ionuț Radu, ofertă concretă din Franța! Ce echipă îl dorește pe portarul român al lui Inter și răspunsul italienilor

Ionuț Radu, portarul român în vârstă de 24 de ani al lui Inter Milano, este dorit la Bordeaux, în prima ligă a Franței, iar conducerea clubului italian a oferit deja răspunsul.

Discuțiile despre posibila plecare a lui Ionuț Radu de la Inter se prelungesc, după ce portarul român a deviat mingea în propria poartă la meciul cu Empoli, din optimile de finală ale Cupei Italiei, scor 3-2 după prelungiri.

După opt luni de la ultimul său meci oficial, Ionuț Radu a revenit pe teren cu ghinion. Totuși, încă sunt echipe din Europa care încă îl doresc.

Ionuț Radu, ofertă concretă din Franța! Inter i-a refuzat pe cei de la Bordeaux

Printre acestea se numără și Bordeaux, echipa de pe locul 17 din Ligue 1, care ar fi trimis o ofertă pe adresa clubului milanez pentru Ionuț Radu, informează site-ul fcinternews.it, care anunță și că reprezentanții lui Inter au oferit deja un răspuns cu privire la acest transfer.

Cei de la Inter îl consideră pe Ionuț Radu un portar potrivit pentru stilul echipei și un jucător important pentru aceasta, motiv pentru care au refuzat oferta sosită din Franța.

Astfel, Ionuț Radu continuă să fie rezerva lui Samir Handanovic, portarul sloven în vârstă de 37 de ani. Românul a fost rezervă în ultimul meci din campionat, scor 2-1 cu Venezia, după șansa primită în Cupa Italiei.

• 1 meci a jucat Ionuț Radu pentru Inter în acest sezon, cel cu Empoli din optimile de finală ale Cupei Italiei, scor 3-2 în prelungiri.
  • 4 milioane de euro este cota de piață a lui Ionuț Radu, potrivit Transfermarkt.
  • 2 meciuri a jucat Ionuț Radu pentru Inter, în sezonul trecut din Serie A.

Ionuț Radu, autogol la revenirea sa pe teren

Inter și Empoli s-au întâlnit săptămâna trecută, în cadrul optimilor de finală ale Cupei Italiei, pe Stadionul „Giuseppe Meazza” din Milano, iar la finalul celor 90 de minute, tabela a arătat scorul de 2-2. În prelungiri, Inter a mai marcat un gol și partida s-a încheiat 3-2.

În minutul 76, Ionuț Radu a deviat mingea în propria poartă, iar tabela a arătat astfel scorul de 2-1 în favoarea lui Empoli. Cutrone a deviat mingea cu capul în bara transversală, însă ghinionul a făcut ca mingea să îl lovească pe Ionuț Radu în călcâi și să ajungă direct în poartă.

Inter a fost însă salvată de către Ranocchia, în minutul 90+1, și a dus meciul în prelungiri. Apoi, Sensi l-a răzbunat pe Ionuț Radu în minutul 104, când a dus scorul la 3-2 pentru Inter, evitând astfel loviturile de departajare.

În urma acestui rezultat, Inter s-a calificat cu emoții în sferturile de finală ale Cupei Italiei, unde o va întâlni pe AS Roma, echipă care a trecut de Lecce, cu scorul de 3-1.

Publicat: 26 01. 2022, 16:35
Actualizat: 26 01. 2022, 16:36