Ionuț Radu, o nouă înfrângere în Ligue 1 cu Auxerre! Ce notă a primit portarul român pentru prestația din meciul cu AS Monaco

Andrei Ionut Radu (AJ Auxerre),Image: 753450822, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Ionuț Radu a pierdut și cel de-al doilea la Auxerre, scor 2-3, împotriva celor de la AS

În runda cu numărul 21 din Ligue 1, monegaștii au primit vizita penultimului loc din Ligue 1, iar soarta partidei s-a decis încă din prima repriză.

Ionuț Radu a fost învins pentru prima dată în minutul 11 de către Wissam Ben Yedder, care a profitat de o pasă venită de la Youssouf Fofana.

Scorul pauzei a fost stabilit de către puștiul de 17 ani Eliesse Ben Seghir, care a reușit să marcheze în poarta românului din pasa lui Caio Henrique.

În cea de-a doua repriză, Auxerre a încercat să revină pe tabelă, iar în minutul 68 Matthis Abline a redus din diferență. În minutul 82, Breel Donald Embolo a dus scorul la 3-1, ca formația lui Ionuț Radu să mai marcheze o dată prin Nuno Da Costa, peste alte două minute.

După această înfrângere, Auxerre a rămas pe locul 19 al clasamentului, fiind la 6 puncte de salvarea de la retrogradare. De cealaltă parte, AS Monaco ocupă poziția a patra, loc care duce în Europa League, dar este la doar 4 puncte de locurile de UEFA Champions League.

Pentru cel de-al doilea meci în care a stat în poarta noii sale formații, Ionuț Radu a primit cea mai mică notă din echipa celor de la Auxerre. Site-ul de specialitate Sofa Score l-a notat pe portarul român doar cu 6.2, pe lângă cele 3 goluri primite, goalkeeper-ul a reușit să mai aibă alte 3 parade.

În etapa următoare, Auxerre și Ionuț Radu vor primi vizita celor de la Reims, formația antrenată de Will Still, antrenorul fără licență PRO și care face minuni la echipă.

• 3.5 milioane de euro este cota de piață a lui Ionuț Radu, potrivit transfermarkt.com

„Născut în 1997 la București, România, Andrei Ionuț Radu a fost considerat rapid un jucător promițător. A semnat cu Inter Milano la 16 ani și a bifat primele apariții la echipa mare trei ani mai târziu.

Internațional român a ajuns în semifinala Euro U21 2019 și continuă să progreseze. Are în prezent două selecții la echipa națională. Cu experiența sa din Italia, portarul se alătură, așadar, lui Auxerre pentru următoarele 6 luni.

Portarul de la Inter Milano este împrumutat până la finalul sezonului, fără opțiune de cumpărare. Va purta tricoul cu numărul 1”, a fost prezentarea făcută de către cei de la Auxerre.

Publicat: 02 02. 2023, 08:57