Ionuț Radu era anunțat titular la Auxerre, dar a fost înlocuit cu puțin timp înainte de startul meciului cu Nantes! Ce s-a întâmplat cu portarul român

Andrei Ionut Radu (AJ Auxerre),Image: 753450822, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Ionuț Radu, portarul român în vârstă de 25 de ani împrumutat de către Inter Milano la Auxerre, era anunțat ca titular în meciul cu Nantes, însă nu a mai intrat pe teren.

Meciul dintre Auxerre și Nantes s-a disputat duminică, 16 aprilie, în cadrul etapei cu numărul 31 din Ligue 1, iar gazdele au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Jubal, în minutul 5, respectiv Da Costa, în minutul 43. Pentru oaspeți a punctat Mostafa Mohamed, în minutul 55.

Înaintea acestei întâlniri, Auxerre a anunțat echipa de start pe rețelele sociale, iar printre titulari se afla și Ionuț Radu.

La aproximativ o oră distanță, cei de la Auxerre au anunțat faptul că Ionuț Radu s-a accidentat la încălzire și va fi înlocuit, în primul 11, cu Donovan Leon (30 de ani).

„Schimbare de ultim moment în componența echipei: Donovan Leon îl înlocuiește pe Andrei Radu, care s-a accidentat la încălzire”, au notat cei de la Auxerre, pe Twitter.

Această accidentare vine după o perioadă foarte bună a fotbalistului român. Ionuț Radu începuse să joace și o făcea foarte bine, fiind apreciat chiar și de către presa din Franța.

Cotat la 3.5 milioane de euro de către Transfermarkt, Ionuț Radu a bifat deja 11 meciuri în poarta lui Auxerre, după ce Inter Milano l-a împrumutat în Franța în ianuarie 2023.

• 10 goluri a încasat Ionuț Radu în cele 11 partide disputate pentru Auxerre în campionat.

„Unii suporteri de la Auxerre s-ar fi putut speria în momentul în care au văzut un videoclip pe rețelele sociale. Pe 27 aprilie, Inter putea reveni pe primul loc în Serie A în cazul în care ar fi învins Bologna, însă Andrei Radu a comis o gafă incredibilă. A ratat complet o pasă, iar Nicola Sansone a împins mingea în plasă. Inter a pierdut, 1-2, iar Radu a încheiat în lacrimi meciul. Azi, portarul zâmbește, iar fanii lui Auxerre sunt bucuroși că îl au”, a notat publicația L’Equipe, în urmă cu o lună.

Publicat: 16 04. 2023, 19:16