Ionuț Radu a fost titular pe Olimpico și a primit 3 goluri. AS Roma a câștigat, dar suferă: „Suntem în continuare o echipă bolnavă”

Portarul român, Ionuț Radu, a fost titular în partida pierdută de Genoa pe stadionul Olimpico, în fața echipei AS Roma. Căpitanul naționalei României U21 a primit trei goluri în etapa cu numărul 16 din Serie A, iar Genoa este pe locul 16 cu 16 puncte în clasament.

În minutul 17, Piatek a deschis scorul după o greșeală a portarului giallorossilor, Olsen. Fazio a reușit să îl învingă pe Ionț Radu și a restabilit egalitatea pe terenul romanilor. 3 minute mai târziu, Genoa s-a desprins din nou de tabela de marcaj, însă la pauză au intrat cu 2-2. Kluivert a făcut o cursă de excepție, iar Ionuț Radu nu a avut replică.

În repriza a doua, Cristante a stabilit scorul final, 3-2.

Putea fi 4-2, însă Radu a intervenit la șutul lui Kolarov, iar Cristante a ratat incredibil.

În această seară trebuie să îi felicit pe băieți, pentru că deși trecem printr-o perioadă mai grea, în care suntem contestați, pe bună dreptate, din cauza ultimelor rezultate, ei au fost ambițioși și au reușit să obțină cele 3 puncte„, a spus tehnicianul romanilor, Eusebio Di Francesco, potrivit gazzetta.it, care a mai adăugat: „Suntem în continuare o echipă bolnavă, dar am jucat mai bine în alte meciuri și nu am câștigat„.

După această victore, AS Roma s-a apropiat de locurile care asigură prezența în UEFA Champions League, este pe poziția a șasea cu 24 de puncte. Luni, 17 decembrie, de la ora 21:30, Lazio merge pe terenul formației Atalanta, în timp ce ultima partidă a etapei se va juca marți, de la ora 21:30, între Bologna și AC Milan.

Echipele
As Roma (3-4-3): Olsen – Fazio, Manolas, Jesus – Florenzi, Cristante, N’Zonzi, Kolarov – Under, Zaniolo, Kluivert

Genoa (3-5-2): Radu – Biraschi, Romero, Zukanovic – Romula, Hiljemark, Sandro, Bessa, Lazovic – Piatek, Kouame

Publicat: 17 12. 2018, 09:02
Actualizat: 17 12. 2018, 09:03