Ionuț Nedelcearu a înscris primul său gol pentru Crotone, în Serie B | VIDEO

Ionuț Nedelcearu a înscris primul său gol pentru Crotone, duminică, în înfrângerea de pe terenul celor de la Cittadella, scor 2-4. Meciul a contat pentru etapa a 2-a din Serie B.

Fotbalistul român a fost titular și integralist, iar golul l-a marcat în minutul 29, la scorul de 1-0 pentru Cittadella. Ionuț Nedelcearu a urcat în careul advers la un corner și a reușit să reia cu capul la colțul lung, centrarea perfectă oferită de coechipierul Giusseppe Borello.

Ionuț Nedelcearu a marcat pentru Crotone, în înfrângerea cu Cittadella

Scorul la pauză a fost egal, 1-1, însă în actul secund echipa sa a cedat. Crotone a pierdut cu 2-4, iar începutul de sezon nu este cel dorit. Tot la Crotone, Vasile Mogoș a intrat în minutul 67, la scorul de 3-2 pentru Cittadella.

După două runde, Crotone, formație care a evoluat în Seria A sezonul trecut, are un singur punct. Mai îngrijorător este faptul că în aceste două etape a încasat șase goluri.

Nici pentru selecționerul Mirel Rădoi nu este o veste bună. Ionuț Nedelcearu se află în lotul României pentru partidele din luna septembrie, din cadrul calificărilor pentru Cupa Mondială din Qatar 2022.
VIDEO Golul lui Nedelcearu:

Iată programul complet al meciurilor echipei naționale din luna septembrie:

• 2 septembrie: Islanda – ROMÂNIA, ora 21:45 – Laugardalsvollur (Reykjavik)
  • 5 septembrie: ROMÂNIA – Liechtenstein, ora 21:45 – Arena Națională (București)
  • 8 septembrie: Macedonia de Nord – ROMÂNIA, ora 21:45 – Tose Proeski Arena (Skopje).

Ionuț Nedelcearu s-a transferat la Crotone în această vară, de la AEK Atena. Italienii au plătit omologilor săi greci suma de 1.250.000 de euro, iar aceștia au acceptat pe loc.

Practic, AEK Atena a obținut dublul sumei pentru care îl transferaseră pe Ionuț Nedelcearu, în toamna anului 2020, de la Ufa, din Rusia: 550.000 de euro. Cu toate acestea, cota de piață a fotbalistului român, conform Transfermarkt, este de 2 milioane de euro.

Tot în această vară a ajuns la Crotone și fundașul dreapta român Vasile Mogoș. Acesta a devenit liber de contract după ce fosta sa echipă, Chievo Verona, a intrat în faliment și a fost retrogradată în ligiile inferioare ale Italiei.

Publicat: 29 08. 2021, 22:26
Actualizat: 29 08. 2021, 22:26