Ionuț Nedelcearu a debutat la AEK Atena! Cum s-a descurcat fundașul român | FOTO

Ionu Nedelcearu, gol pentru AEK Atena cu OFI Creta
Vezi galeria foto - 8 poze

Ionuț Nedelcearu, fundașul central român în vârstă de 24 de ani, a debutat la AEK Atena, în remiza cu PAOK, din etapa a cincea a primei ligi din Grecia.

Proaspăt transferat în Grecia, la AEK Atena, Ionuț Nedelcearu a debutat ca titular și a fost integralist în meciul cu fosta echipă a lui Răzvan Lucescu, PAOK.

Ionuț Nedelcearu, debut pentru AEK Atena

AEK Atena a deschis scorul în minutul 23, prin golul marcat de către iranianul Karim Ansarifard (30 de ani). PAOK a reușit să restabilească rapid egalitatea, după doar două minute, însă golul a fost anulat în urma consultării arbitrajului video.

În minutul 40, Ionuț Nedelcearu a văzut și primul său cartonaș galben în campionatul Greciei.

A fost 1-0 pentru AEK Atena până spre finalul partidei. PAOK a restabilit egalitatea în minutul 89, prin reușita austriacului Thomas Murg (26 de ani) și a închis astfel jocul la scorul de 1-1.

În urma acestui rezultat, AEK Atena rămâne pe locul 5 în clasamentul primei ligi din Grecia, cu 7 puncte obținute în cele patru meciuri jucate până acum. De cealaltă parte, PAOK este pe locul 4, cu 9 puncte, având însă cu un meci mai mult disputat.

Dinamo primește bani din transferul lui Nedelcearu

Ionuț Nedelcearu a ajuns la o echipă foarte iubită în Grecia. AEK Atena se luptă an de an la titlu și a câștigat 12 campionate, ultimul în anul 2018. Șefii lui Dinamo au fost prevăzători când l-au vândut pe Nedelcearu la Ufa, în urmă cu doi ani și jumătate. Au încasat 600.000 de euro, dar au păstrat și 15 la sută din următorul transfer.

Mirel Rădoi a dat o mână de ajutor la acest transfer. Jucătorul a fost convocat pentru partidele cu Islanda, Norvegia și Austria, dar selecționerul a fost de acord să-l lase să plece, ca să poată semna, în ultima zi de transferuri, contractul cu AEK Atena.

• 3.5 milioane de euro este cota de piață a lui Ionuț Nedelcearu, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com.
  • 9 meciuri a jucat Ionuț Nedelcearu pentru Ufa, în actuala ediție a primei ligi din Rusia.
  • 65 de meciuri a adunat Ionuț Nedelcearu în total, în prima ligă a Rusiei, în cele trei sezoane și două luni din cel de-al patrulea, reușind să înscrie și un gol.

Sursă foto: Facebook AEK FC

Publicat: 19 10. 2020, 12:32
Actualizat: 19 10. 2020, 12:35