Inter nu a avut milă de Ionuț Radu! Genoa a fost călcată în picioare de trupa lui Spalletti: românul își va aminti cu groază „coșmarul” trăit pe „Meazza”. Statistică îngrijorătoare pentru portarul naționalei de tineret

Ionuț Radu a fost titular și integralist pentru Genoa, în înfrângerea pe care echipa românului a suferit-o pe terenul lui Inter Milano, scor 5-0! Din păcate pentru portarul naționalei U21, fotbalistul a încasat deja nouă goluri, în șase meciuri în care a apărat poarta lui Genoa.

Inter a urcat pe locul secund în Seria A, după ce a obținut o victorie categorică în fața lui Genoa, scor 5-0, într-un meci în care trupa lui Spaletti și-a făcut de cap pe teren propriu. Spectacolul a fost deschis de Gagliardini, după o gafă incredibilă în apărarea adversarilor. Fundașii lui Genoa s-au apărat foarte slab, iar ajutați și de puțin noroc jucătorii lui Inter au marcat pentru prima dată în minutul 14.

La faza imediat următoare, din minutul 16, Politano a profitat de o „gaură” din apărarea lui Genoa și l-a învins pe Radu cu un șut din apropiere. A fost 2-0 la pauză, iar Genoa urma să mai încaseze goluri.

Defensiva lui Juric a demonstrat slăbiciuni pe toată durata partidei, iar Gagliardini a profitat din nou. Perisic a reluat centrarea venită din dreapta, dar Radu a parat eroic și a scos mingea de pe linia porții, dar Gagliardini a fost pe fază și a șutat puternic pentru 3-0.

Inter nu și-a putut stăvili pofta de gol, iar Joao Mario și Nainggolan au mai înscris în minutele 90+1 și 90+4.

Radu nu a putut face mare lucru la golurile pe care le-a încasat, iar românul s-a făcut remarcat cu driblingul partidei. Pe finalul primei reprize, portarul l-a driblat de două ori pe Lautaro și a îndepărtat pericolul printr-o centrare în față.

9 goluri în 6 meciuri a încasat Radu de când a intrat în poarta lui Genoa.

Publicat: 03 11. 2018, 18:47
Actualizat: 03 11. 2018, 18:48