Înfrângere la scor pentru Mircea Lucescu în Rusia! VIDEO | În minutul 61, Zenit era condusă doar cu 1-0, dar ultima jumătate de oră a fost de coșmar. Cât s-a terminat meciul cu Anji

Zenit Sankt Petersburg, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, a pierdut, joi, scor 0-4, meciul disputat în deplasare cu Anji Mahacikala, în optimile de finală ale Cupei Rusiei.

Golurile partidei au fost marcate de Shamil Gasanov, în minutul 29, Pylyp Budkivsky, care a reușit o „dublă”, în minutele 62 și 69, și Bernard Berisha, în minutul 79. Este prima înfrângere suferită de fotbaliștii lui Mircea Lucescu în toate competițiile acestui sezon. Până la acest meci, Zenit era neînvinsă în toate competițiile acestui sezon.

Echipa trimisă în teren de Mircea Lucescu: Kerzhakov – Anyukov, Neto, Lombaerts, Zhirkov – Giuliano, Garcia, Mauricio – Mak, Dzyuba, Shatov. Pe parcurs au mai intrat Axel Witsel și Aleksandr Kokorin. În minutul 58, portarul Mikhail Kerzhakov a fost eliminat.

În urma acestui rezultat, Anji a obținut calificarea în sferturile de finală ale Cupei Rusiei, acolo unde au mai acces, până acum, Tosno, FK Ufa, Ural și Rubin Kazan.

Publicat: 27 10. 2016, 19:52
Actualizat: 27 10. 2016, 20:55