Încă o victorie mare pentru Șumudică, în Turcia! Kayserispor a câștigat în deplasare și a ajuns la trei puncte în spatele liderului

Marius Șumudică este românul momentului în strănătate, după încă o victorie care l-a urcat pe locul trei, în Turcia, la două puncte în spatele ocupantei locului secund, Galatasaray (n.r. echipă care are un meci în minus), și la trei puncte în spatele liderului Basaksehir.

Kayserispor a învins Akhisar Belediye, scor 2-0, în deplasare, iar visul frumos al lui Șumudică & Co continuă. După ce în sezonul trecut a scăpat la mustață de retrogradere, Kayseri nu vrea să se oprească din visul frumos din acest sezon, cu antrenorul român pe bancă.

Echipa lui Șumudică a deschis scorul repede în partida de azi. Umut Bulut a speculat, în minutul 20, după un luft al unui fundaș advers, ca mai apoi atacantul turc să reușească „dubla”, în minutul 75.

Cristian Săpunaru a fost titular și integralist pentru Kayserispor și a reușit să țină poarta proprie în siguranță alături de ceilalți trei apărători: fostul CFR-ist, Tiago Lopes, Kana Biyik și Turan. În minutul 8, pe teren și-a făcut apariția și Fernando Boldrin, care a evoluat până la finalul celor 90 de minute și a fost avertizat cu cartonașul galben.

• Akhisar: Lukac – Osmanpasa, Yumlu, Tasdelen, Keles – Serginho, Ceviker – Adin, Aydogdu, Bayram – Hora
  • Kayserispor: Lung Jr. – T. Lopes, Kana, Săpunaru, Turan – Cinaz, Badji – Mendes, Turuc, Vural – Bulut

Publicat: 17 12. 2017, 14:48
Actualizat: 17 12. 2017, 15:49