Încă o prestație ștearsă pentru Stanciu. Anderlecht a câștigat cu 3-1, dar românul nu a strălucit și a fost schimbat în minutul 70

Internaționalul român Nicolae Stanciu, în vârstă de 23 de ani, a jucat 70 de minute în victoria formației sale, Anderlecht Bruxelles, scor 3-1, obținută în deplasare pe terenul celor de la Gabala, în etapa a cincea a grupelor Europa League.

Golurile partidei au fost marcate de către Youri Tielemans, în minutul 11, Massimo Bruno, în minutul 90, și Lukasz Teodorczyk, în minutul 90+4. Pentru Gabala a înscris Ricardinho, în minutul 15, din penalty.. Același Ricardinho a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 74, după un fault în care al lui Boeckx.

Fostul jucător al Stelei a început partida ca titular, însă a fost schimbat de către antrenorul Rene Weiler în minutul 70, cu Sophiane Hanni. Stanciu a ajuns, astfel, la a 16-a partidă în toate competițiile pentru Anderlecht, timp în care marcat două goluri și a oferit trei pase decisive. În urma acestui rezultat, Anderlecht rămâne pe primul loc în grupa C, cu 11 puncte, în timp ce Gabala este ultima în grupă, cu zero puncte.