Ilie Dumitrescu, laude pentru Dennis Man, după primul gol marcat în Serie A: „A părut sigur pe el, cu personalitate!”

Ilie Dumitrescu, cuvinte mari pentru Adi Mutu, dupa Campionatul European U21

Ilie Dumitrescu (52 de ani), fostul mare fotbalist al Stelei și al echipei naționale a României, a analizat prestația lui Dennis Man (22 de ani) în meciul dintre Benevento și Parma și primul gol înscris de către jucător în Serie A.

Benevento și Parma s-au întâlnit în etapa cu numărul 29 din Serie A, pe Stadionul „Ciro Vigorito” din Benevento, și au remizat, scor 2-2.

Fostul jucător al lui FCSB a fost titularizat de către antrenorul Roberto D’Aversa (45 de ani) și a marcat golul de un punct pentru echipa sa, în timp ce Valentin Mihăilă a fost lăsat pe banca de rezerve și introdus în ultimul sfert de oră al partidei.

Ilie Dumitrescu, laude pentru Dennis Man după primul gol al românului în Serie A

Mai mult decât atât, în prelungiri, Dennis Man a irosit o ocazie uriașă prin care putea da lovitura și putea aduce toate cele trei puncte pentru Parma.

„A fost o poziție incomodă, l-a deranjat fundașul (n.r. despre ocazia din finalul meciului). Man apare foarte bine la finalizare, începutul a fost destul de ezitant, dar acum ia acțiuni individuale, a șutat și spre poartă, încearcă mai mult, deja are încredere, ceea ce e un lucru pozitiv și îi și întârește statutul în echipă.

Gervinho a pierdut din intensitate, e previzibil, niciodată nu scoate adversar din joc. A pierdut din viteză și până să se impună Mihăilă și Dennis Man, asta a fost formula de atac. Ne plictisisem de ea.

Mă bucur foarte mult pentru Dennis Man. A părut sigur pe el, cu personalitate. Mai contează și meciurile astea de la echipa națională”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

• 1 gol în 10 meciuri a marcat Dennis Man pentru Parma, în actuala ediție a primei ligi din Italia.
  • 11 milioane de euro este cota de piață a lui Dennis Man, potrivit Transfermarkt.
  • Italienii, fermecați de golul lui Dennis Man din Benevento – Parma: „De neoprit!”
Publicat: 03 04. 2021, 19:15