Ianis Hagi, victorie mare în play-off-ul Europa League! Rangers s-a impus după ce a jucat o repriză în zece oameni

Ianis Hagi of Rangers holds off Rumyan Hovsepyan of FC Alashkert during the Europa League qualifying match at Ibrox Stadium, Glasgow. Rangers v Alashkert, UEFA Europa League Qualifying Play-off, Ibrox Staiudm, Glasgow, Scotland, UK - 19 Aug 2021,Image: 627916621, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Ianis Hagi este aproape de grupele Europa League! Joi seara, în prima manșă a play-off-ului, Rangers a trecut cu emoții de armenii de la Alashkert, scor 1-0.

Așa cum era de așteptat, campioana Scoției a dominat categoric, însă a marcat o singură dată, prin Morelos.

Tot joi, Nicolae Stanciu și Slavia Praga au remizat cu Legia, scor 2-2, în timp ce Răzvan Lucescu a fost aproape să piardă cu PAOK, în play-off-ul Conference League. Grecii au scos în ultimul moment un egal cu Rijeka, scor 1-1, după un meci în care au ratat ocazii mari și au beneficiat de 17 lovituri de colț.

Rangers – Alashkert 1-0. Ianis Hagi a fost integralist

Cu Ianis Hagi pe teren din primul minut, Rangers n-a luat gol în fața unui adversar modest și a marcat unicul gol în minutul 67, prin Morelos.

Victoria gazdelor poate fi considerată una mare, din moment ce scoțienii au jucat mai bine de o repriză în zece oameni: Lundstram a văzut două avertismente și a fost eliminat.

Cum victoria lui Rangers a fost una la limită, Steven Gerrard nu-și poate menaja oamenii de bază la returul de săptămâna viitoare.

La mai puțin de trei zile după returul cu Alashkert, Rangers joacă cel mai important meci al sezonului: pe Ibrox vine marea rivală Celtic.