Ianis Hagi, titular pentru Rangers în campionatul Scoției! Ce notă a primit fotbalistul român

Rangers' Ianis Hagi (left) has a shot on goal during the cinch Premiership match at The Tony Macaroni Arena, Livingston. Picture date: Sunday November 28, 2021.,Image: 645270446, License: Rights-managed, Restrictions: Use subject to restrictions. Editorial use only, no commercial use without prior consent from rights holder., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Ianis Hagi (23 de ani) a fost titular, duminică, în partida pe care echipa sa, Rangers, a câștigat-o în deplasare, pe terenul celor de la Livingston, scor 3-1, într-o partidă din etapa a 15-a din campionatul Scoției.

Fotbalistul român a jucat 73 de minute și s-a descurcat foarte bine. A fost schimbat de Giovanni van Bronckhorst din rațiuni tactice, cu fundașul dreapta Nathan Patterson. Scorul era 2-1 pentru Rangers, iar olandezul a simțit că are nevoie de prudență.

Scott Arfield a deschis scorul în minutul 8, iar Joe Aribo a majorat diferența în minutul 16. Gazdele au redus din handicap în minutul 30, prin Bruce Anderson. Campioana Scoției mai avea să mai marcheze o dată, în minutul 78, la scurt timp după ce Ianis Hagi a ieșit din teren, prin Fashion Sinkala.

Ianis Hagi, prestație solidă în campionatul Scoției!

Ianis Hagi a avut o foarte bună șansă de a marca, în minutul 50, însă portarul advers a avut o intervenție fantastică în fața sa. De asemenea, două minute mai devreme, Rangers a cerut penalty după un șut al aceluiași Ianis Hagi.

“În general, a utilizat bine mingea. A știut când trebuie să accelereze ritmul jocului. A reușit câteva ruperi de ritm. A fost aproape de un gol remarcabil, din Rabona”, a scris rangersreview.co.uk.

Pentru evoluția sa, fotbalistul român a fost notat de jurnaliștii scoțieni cu 7, fiind o notă îm media echipei.

Olympique Lyon, pe urmele sale!

Zilele trecute, jurnalistul Ekrem Konur, specialist pe piața transferurilor, a lansat varianta conform căreia Ianis Hagi ar fi urmărit de ocupanta locului 10 în actualul sezon din Ligue 1. Acesta susține că Lyon ar putea înainta o ofertă scoțienilor în următoarea perioadă de transferuri.

„Olympique Lyon îl urmărește pe Ianis Hagi. În perioada de transferuri, francezii ar putea face o ofertă lui Rangers”, scrie jurnalistul Ekrem Konur pe contul său de Twitter.

Publicat: 28 11. 2021, 17:36
Actualizat: 28 11. 2021, 17:40