Ianis Hagi, la al doilea meci pentru Fiorentina în Serie A. Reacția antrenorului „viola” spune totul: „Nu am nicio îndoială că…”

• Ianis Hagi, 18 ani, a fost introdus de antrenorul Paulo Sousa în minutul 56 al ultimei etape din Serie A. Toscanii au primit vizita Pescarei, la care Alexandru Mitriță, 22 de ani, a fost introdus în minutul 72. Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la gazde.

„Toții jucătorii din grup au un viitor. Ei au calitate, dar este nevoie de continuitate pentru a progresa. Hagi este remarcabil din punct de vedere tehnic și lovește mingea bine cu ambele picioare. Este tânăr și nu am nicio îndoială că va deveni un jucător de elită”, a declarat tehnicianul portughez la finalul jocului și implicit al sezonului.

Fiorentina a remizat cu Pescara în epilogul campionatului italian, scor 2-2. Caprari (15′) și Bahebeck (65′) le-au asigurat oaspeților cel mai periculos avantaj în fotbal. Alb-violeții au egalat în extremis prin Vecino (85′), după ce Saponara (66′) marcase pentru 2-1. Ianis Hagi a primit un cartonaș galben în minutul 77, s-a remarcat prin două șuturi trimise spre poarta adversă și a ajuns la 48 de minute jucate în acest sezon de Serie A.

Fosta echipa a lui Adrian Mutu și Marius Lăcătuș a terminat pe locul opt în acest sezon, în afara locurilor de Europa League. Mitriță și Pescara se întorc în Serie B, din postura de „laternă roșie” a clasamentului. Pentru Ianis Hagi a fost al doilea meci al carierei pentru gruparea „viola”. În etapa a noua, Paulo Sousa l-a introdus pe român în deplasarea de la Cagliari, când echipa sa conducea cu 5-3. Ianis a intrat în ultimul sfert de oră al partidei respective.

La fel ca Ianis, Mitriță a fost adus în Italia de la FC Viitorul, în 2015, pentru 800.000 de euro. De atunci, mijlocașul ofensiv a adunat 36 de meciuri în echipa de seniori, reușind să marcheze două goluri și să ofere șase pase decisive. Hagi Jr. a fost cumpărat de Fiorentina în 2016, pentru două milioane de euro.

Publicat: 29 05. 2017, 10:44
Actualizat: 29 05. 2017, 10:45