Ianis Hagi își poate lua adio de la titlu în Scoția! Rangers a ratat dramatic victoria cu Celtic, după un derby spectaculos

Ianis Hagi își poate lua adio de la titlu în Scoția! În marele derby de luni, Rangers a remizat cu Celtic, scor 2-2.

Astfel, Rangers a ratat șansa să vină la șase puncte de Celtic și, în mod normal, lupta pentru campionat este încheiată în Premiership.

Rangers nu s-a bazat nici în acest derby pe Ianis Hagi, aflat tot mai aproape de revenirea pe gazon: „Am lucrat cu oameni profesioniști și toți m-au ajutat să mă recuperez cât mai repede, dar aș prefera să fiu pe teren, nu pe marginea lui. Mă rog să avem ploaie în fiecare zi, pentru că atunci pentru genunchiul meu este mult mai bine”, spunea Ianis Hagi.

Ianis Hagi își poate lua adio de la titlu! Rangers – Celtic 2-2

Rangers a reușit doar un egal cu Celtic, scor 2-2, astfel că lupta la titlu în campionatul Scoției pare încheiată și nici măcar revenirea lui Ianis Hagi nu mai poate schimba ierarhia din clasament.

Celtic a deschis repede scorul, prin Maeda, însă Kent, vedeta lui Rangers, a egalat în debutul reprizei secunde.

Tavernier a făcut 2-1 din penalty, dar Celtic a egalat târziu, în minutul 88, prin Furuhashi, evitând înfrângerea în marele derby din Scoția.

Astfel, Celtic a rămas la nouă puncte distanță de Rangers, bifând abia prima remiză în 20 de etape.

De cealaltă parte, Rangers s-a împiedicat de șase ori și are 46 de puncte în clasamentul din Premiership.

Istoria pe care o are acest club te face în fiecare zi să fii un jucător mai bun și o persoană mai bună. Îmi place să cred că am lăsat ceva în urma mea și le-am lăsat câteva amintiri frumoase suporterilor, dar simt că nu am făcut tot ce mi-am dorit. Mai am o mulțime de lucruri de arătat și de dăruit acest grup minunat de oameni de la Rangers și suporterilor. Abia aștept să revin” – Ianis Hagi
Publicat: 02 01. 2023, 19:18
Actualizat: 02 01. 2023, 19:24