Ianis Hagi i-a impresionat pe scoțieni după assist-ul cu Sparta Praga din Europa League: „Special pentru stilul lui Giovanni van Bronckhorst!”. Ce notă a primit internaționalul român al lui Glasgow Rangers

Ianis Hagi a oferit un assist spectaculos în meciul cu Sparta Praga din Europa League și i-a impresionat pe jurnaliștii scoțieni, care spun că se pliază perfect pe filosofia noului antrenor al lui Glasgow Rangers, Giovanni van Bronckhorst.

Glasgow Rangers a învins-o pe Sparta Praga cu 2-0, Ianis Hagi reușind să paseze decisiv la primul gol al formației din Scoția. El a sprintat pe culoar, a făcut o preluare excelentă, apoi i-a pasat din cădere colegului său Alfred Morelos, care a deschis scorul.

Internaționalul nostru a început meciul ca titular sub comanda noului antrenor Giovanni van Bronckhorst, care în minutul 66 l-a înlocuit cu Patterson.

Ianis Hagi, sclipitor pentru Glasgow Rangers

Ianis Hagi a avut o evoluție spectaculoasă pentru Glasgow Rangers în Europa League, unde a reușit să ofere o pasă decisivă la primul gol al meciului, semnat de Alfred Morelos. Același Morelos a lămurit lucrurile în minutul 49, iar antrenorul Giovanni van Bronckhorst a hotărât să îl înlocuiască pe internaționalul român în minutul 66, când Patterson i-a luat locul în teren, pentru a conserva avantajul de pe tabelă.

„A fost înlocuit după aproape 70 de minute de joc, dar a arătat multe lucruri pe teren. A dat dovadă de curaj când i-a pasat lui Morelos la primul gol, iar tehnica sa pare croită special pentru stilul lui van Bronckhorst. S-a văzut că a profitat de rolul său din teren în această victorie”, a notat publicația scotsman.

Internaționalul român a fost notat cu 7, atât cât au primit și majoritatea coechipierilor săi. La adversari, Florin Niță a fost doar rezervă, fiind preferat pentru acest meci cehul Dominic Holec.

Cu o etapă înaintea finalului meciurilor din această fază, Glasgow Rangers este pe poziția secundă a Grupei A, calificantă în primăvara continentală, la opt puncte în spatele liderului autoritar Lyon și la trei în fața adversarei de joi.

Publicat: 26 11. 2021, 09:26