Ianis Hagi, gol ca în curtea școlii pentru Rangers, în Europa League! Românul, titularizat cu Lech Poznan

Ianis Hagi a revenit printre titularii lui Rangers și a reușit să marcheze un gol ca în curtea școlii în duelul cu Lech Poznan, din grupele Europa League. Echipa românului s-a impus fără probleme, scor 2-0, iar acum se pregătește de primăvara europeană.

Deja calificată în 16-imile Europa League, așa cum s-a întâmplat și în sezonul trecut, Rangers a mizat pe Ianis Hagi din primul minut, iar românul a marcat al doilea gol al scoțienilor cu Lech Poznan, din fața porții.

„Ianis Hagi încă încearcă să ajungă la un vârf de formă de când a fost transferat definitiv de Rangers. El a părut frustrat până să înscrie, acesta fiind primul său gol din luna august încoace. Înainte să fie schimbat, Ianis Hagi a mai avut ocazie importantă”, au scris jurnaliștii scoțieni, după golul reușit de Ianis Hagi în ultima etapă a grupelor Europa League.

Ianis Hagi, gol superb pentru Rangers în grupele Europa League

Itten a deschis scorul în minutul 31, cu un șut puternic, sub transversală, iar Ianis Hagi a securizat victoria lui Rangers după ce a marcat un gol simplu chiar din fața porții, în minutul 72.

Rangers a terminat pe primul loc grupa din Europa League, cu 14 puncte, după victoria cu Lech Poznan, scor 2-0.

Pentru Ianis Hagi a fost al doilea gol al sezonului, în partida cu numărul 20 pe care a jucat-o în tricoul lui Rangers.

Echipa de start a lui Rangers cu Lech Poznan: McLaughlin – Patterson, Goldson, Balogun, Barisic – Arfield, Hagi, Aribo – Kamara, Itten, Zungu

Steven Gerrard, antrenorul lui Rangers, a explicat recent care este motivul care stă la baza deciziilor de a-l ține pe Ianis pe banca de rezerve, în ultima perioadă: „Roofe e pe val în acest moment. A scăpat de accidentări, se antrenează și repetă jocurile bune. Zâmbește și se bucură de fotbal”.

În 16-imile Europa League, Ianis Hagi și Rangers pot da peste Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, sau peste Slavia Praga, formația pentru care joacă Nicolae Stanciu.

Publicat: 10 12. 2020, 21:38
Actualizat: 15 12. 2020, 19:01