Gură de oxigen pentru Mircea Lucescu. Zenit a debutat cu o victorie pe noul stadion din Sankt Petersburg, 2-0 cu Ural. Bicfalvi a fost eliminat

Zenit, echipa antrenată de românul Mircea Lucescu, a câștigat, sâmbătă, scor 2-0, meciul jucat pe teren propriu cu Ural, în etapa a 24-a din campionatul Rusiei, debutând, astfel, cu o victorie pe noul stadion din Sankt Petersburg.

Golurile partidei au fost marcate de către Branislav Ivanovic, în minutul 86, și Yohan Mollo, în minutul 90+4. Este prima victorie obținută de formația lui Mircea Lucescu în ultimele trei meciuri din campionat. În urma acestui rezultat, Zenit a rămas pe poziția a treia în clasamentul din prima ligă rusă, cu 46 de puncte, în timp ce Ural rămâne pe locul 10, cu 29 de puncte.

Meciul cu Ural a fost primul pe care echipa lui Mircea Lucescu l-a jucat pe stadionul în care s-au investit aproape 700 de milioane de euro. Construit pentru a găzdui meciuri de la Cupa Mondială din 2018, dar și de la Cupa Confederațiilor, stadionul a fost dat folosirii la zece ani de la demararea proiectului de construcție.

La Ural a evoluat titular și internaționalul român Eric Bicfalvi, care fost eliminat în minutul 61, pentru cumul de cartonașe galbene. Pavlyuhenko (62′) și Emeljanov (86′) au mai văzut cartonașe roșii la formația oaspete.

Echipa trimisă în teren de către antrenorul Mircea Lucescu: Lunev – Smolnikov, Ivanovici, Criscito, Zhirkov – Tsallagov – Giuliano, Yusupov – Kokorin, Dzyuba, Danny. Pe parcursul partidei au mai intrat în teren Shatov (44′), Mollo (53′) și Neto (63′).

Publicat: 22 04. 2017, 16:47
Actualizat: 22 04. 2017, 18:11