GOOOOL superb Sânmărtean! VIDEO | „Magicianul” a marcat din nou din lovitură liberă și l-a dus la extaz pe comentatorul arab. Al Ittihad a ratat calificarea în optimile Ligii Campionilor Asiei

Al Ittihad, echipa antrenată de românul Victor Pițurcă și la care evoluează internaționalul Lucian Sânmărtean, a învins, miercuri, scor 2-0, în meciul jucat în deplasare cu Sepahan (Iran), dar a ratat calificarea în faza următoare a Ligii Campionilor Asiei.

Lucian Sânmărtean a început meciul ca titular, a deschis scorul pentru formația sa în minutul 15, după o nouă lovitură liberă executată perfect, dar a fost înlocuit înainte de pauză, cu Riad Al Ibrahim, în minutul 45. Golul secund a fost marcat de Ahmed Al Nathiri, în minutul 74.

Vitorie tristă: echipa lui Pițurcă a ratat calificarea

În ciuda victoriei, formația lui Victor Pițurcă a ratat calificarea în faza următoare a Ligii Campionilor. Al Ittihad a terminat grupa A pe locul al treilea, cu nouă puncte strânse în șase meciuri, la egalitate cu formația de pe locul doi, Al Nassr, dar despărțite de rezultatele directe, deși formația saudită are un golaveraj mai bun.

Sânmărtean a ajuns la golul cu numărul nouă pentru Al Ittihad în toate competițiile pentru formația lui Victor Pițurcă, după 30 partide jucate.

Publicat: 04 05. 2016, 20:50
Actualizat: 04 05. 2016, 21:47