Goian, titular într-unul dintre cele mai tari derby-uri ale planetei!** Fundașul ne povestește cum se vede din iarbă un meci de 5 stele

Integralist în primul „Old Firm” din carieră, Dorin Goian a rămas impresionat de unul dintre cele mai tari derby-uri din lumea fotbalului. Fundașul lui Rangers, care a și fost aproape de gol în finalul partidei de ieri, cu Celtic (scor final 4-2 pentru Rangers), pune derby-ul cu marea rivală din Scoția peste un meci cu Milan și spune că atmosfera de pe „Ibrox” are cu greu termeni de comparație.

Spania are Barcelona – Real. În Scoția e Rangers – Celtic. Dorin Goian e primul fotbalist român care a luat contact ieri cu „Old Firm”. Pe „Ibrox”, în fața a 50.000 de fani, Rangers a fost condusă la pauză de marea rivală cu 2-1, dar a revenit senzațional. S-a încheiat 4-2, iar „Goe”, integralist, cu o evoluție apreciată, putea marca primul gol în tricoul „protestanților” chiar în derby. Urcat în atac, la o lovitură liberă, a trimis cu latul de pe dreapta din câțiva metri, la colțul lung, dar puțin pe lângă poartă (85).

Salut, Dorin. Cum e după primul „Old Firm”?
Superb. Sunt extrem de bucuros. Și eu, și coechipierii, antrenorul, toți… Toată lumea e fericită, era un meci care trebuia neapărat câștigat. Aici, cel mai mult contează să câștigi derby‑ul cu Celtic! A fost ceva extraordinar. Mi-a spus multă lume înainte de meci că derby-ul ăsta e ceva special, dar n-am crezut că e chiar așa.

„Aici nu se pune presiune!”

Se compară cu celelalte derby-uri pe care le-ai jucat în carieră?
Am jucat în derby-urile SteauaDinamo, în cele siciliene și în fața unor echipe mari, dar pot să-ți spun că ritmul din „Old Firm” e peste multe meciuri. Sunt două echipe bune, mari, interesate doar de atac și doar să câștige derby-ul. Ca ritm de joc, pot să-ți spun că e chiar peste un meci cu Milan!

Și multă presiune, nu?
Să știi că nu e presiunea de la noi. Sau din altă parte. Deși e un derby megaimportant. Nu sunt declarațiile și presiunea de la noi, din partea președinților, din partea altor persoane, că „vă facem”, că „vă dregem”, care încep cu vreo două săptămâni înainte de derby-uri! Nu. Singura presiune am simțit-o doar înainte de meci, când m-am dus spre stadion, când am văzut fanii cu fulare, cu steaguri. Și pe teren, după ce a început meciul, pentru că știam că trebuie să câștigăm.

Cum sunt fanii la un Rangers – Celtic?
Incredibili. De nota 10. Nu cred că am văzut pe multe stadioane așa atmosferă. Am mai spus-o, la meciul cu Middlesbrough era o gălăgie infernală pe stadion. Nu ne auzeam între noi, pe gazon, de la cinci metri. Aici, în repriza secundă cu Celtic, nu puteai comunica nimic cu coechipierii. Trebuia să ne înțelegem prin semne, prim mimică.

La pauză, Celtic conducea cu 2-1. Ce v-a spus la vestiare Ally McCoist de ați reușit să vă mobilizați așa?

Tactic nu prea multe. Mă refer față de ședința de dinainte de derby. A mai vorbit puțin cu câte un jucător, doi… dar puțin. A lucrat la moral. Ne-a transmis destule încurajări. Ne-a îmbărbătat și ne-a spus că putem câștiga meciul, că-i putem învinge.

Cum sunt fotbaliștii lui Celtic? Au fost cumva obosiți după deplasarea de la Madrid, cu Atletico?
Nu neapărat. În prima repriză i-am simțit mai buni ca noi. Celtic e o echipă mare, o echipă bună. Asta e clar. Dar diferența a făcut-o determinarea noastră din repriza secundă și faptul că am egalat repede. Apoi am făcut și 3-2, a fost eliminat un jucător de la ei și totul s-a rezolvat.

Aveți deja patru puncte avans față de marea rivală după șapte etape. E un avantaj important…
Da, așa e, dar încă nu s-a rezolvat nimic. Rămân la concluzia că un campionat se câștigă cu echipele mici. Nu trebuie să pierdem puncte cu ele. Și poate profităm și de faptul că Celtic joacă în locul Sionului în Liga Europa și poate va mai pierde puncte pe oboseala din Europa. Cum noi am ieșit din cupe, campionatul ne-a rămas singurul obiectiv. Trebuie neapărat să-l câștigăm.

„Vasta sa experiență s-a observat imediat. A gustat fără emoții primul său derby „Old Firm”, în centrul apărării lui Rangers caracterizarea site-ului televiziunii britanice ITV

17 meciuri fără înfrângere, în campionat, are Rangers în acest moment. Ultima înfrângere a „protestanților” datează din aprilie, un 2-3 pe „Ibrox”, cu Dundee

19 puncte are Rangers (lider) după 7 meciuri. Celtic e pe doi, cu 15. Ambele echipe au câte o restanță de jucat

7 este nota primită de Goian din partea ITV. Cea mai mare notă (8) a primit-o coechipierul Naismith, autorul unei „duble” cu Celtic

Publicat: 18 09. 2011, 23:28
Actualizat: 19 09. 2011, 08:57