Gigi Becali a renunțat la el fără scrupule, acum a ajuns să fie one man show în Polonia! Ce gol a dat Deian Sorescu în minutul 2 | VIDEO

BERGAMO, ITALY - SEPTEMBER 21: Deian Sorescu (RKS Rakow Czestochowa) in action during the Europa League football match between Atalanta and Rakow Czestochowa at Gewiss Stadium on September 21, 2023 in Bergamo, Italy.,Image: 807388955, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required. FOR EDITORIAL USE ONLY. Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) reserves the right to pursue unauthorized users of this image., Model Release: no

Deian Sorescu, mijlocașul dreapta în vârstă de 26 de ani de la Rakow, face spectacol în Polonia. A marcat în minutul 2 al partidei cu Lech Poznan.

Meciul dintre Lech Poznan și Rakow s-a disputat joi seară, în cadrul etapei a șasea a primei ligi din Polonia și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1.

Unicul gol al lui Rakow a fost marcat de către Deian Sorescu încă din minutul 2 al acestei întâlniri.

Adversarii s-au trezit rapid și au restabilit egalitatea în minutul 6, iar în minutul 25 au preluat conducerea. În minutul 72, Lech Poznan a stabilit rezultatul acestei partide, 3-1 în fața lui Rakow.

Deian Sorescu a fost integralist în cadrul acestei partide, iar celălalt român de la Rakow, Bogdan Racovițan, a fost introdus pe teren imediat după pauză.

Cotat la 1.5 milioane de euro de către Transfermarkt, Deian Sorescu a jucat 18 meciuri pentru FCSB în sezonul trecut din Superliga și a reușit să înscrie două goluri. În această stagiune, fotbalistul român a bifat șase apariții în prima ligă poloneză, pentru Rakow.

Ce spunea Gigi Becali despre transferul lui Deian Sorescu

În luna mai, Gigi Becali a avut cuvinte de laudă la adresa lui Deian Sorescu, însă a explicat de ce nu are de gând să îl cumpere definitiv de la Rakow.

„Am luat decizia finală și i-am și transmis băiatului…deși cineva mi-a zis să stau și să mă gândesc mai bine la varianta transferului definitiv al lui Sorescu. Dar, până la urmă am hotărât că nu voi mai plăti polonezilor suma cerută de ei pentru transfer definitiv. Era pe undeva la 850.000 – 900.000 de euro. Nu o să dau atâția bani pentru că vreau să mă întind doar cât îmi permite plapuma. Am zis eu că o să ies la război cu avioane F16, dar nu pentru Sorescu.

Nu zic că băiatul nu ne-a ajutat în unele meciuri, dar în alte partide nu prea a fost ceea ce eu îmi doream de la el. Parcă zici că era aerian. Am eu alte piste pentru transferuri bune. Nu uitați că le-am promis suporterilor că la anul noi vom câștiga campionatul”, a spus Gigi Becali.

Publicat: 28 09. 2023, 22:55