Gicu Grozav l-a făcut din nou fericit pe „Tati” Miriuță, însă doar pentru scurt timp. Preferatul lui Contra a înscris din nou pentru Kisvarda

Atacantul Gicu Grozav (28 de ani) a marcat, duminică, singurul gol al echipei Kisvarda, în partida disputată împotriva lui Debrecen, încheiată cu scorul de 4-1, în a doua etapă a campionatului Ungariei.

Debrecen a deschis scorul, prin golul lui Szatmari, din minutul 13. Varga a marcat, în minutul 26, al doilea gol pentru Debrecen, însă, un minut mai târziu, Gicu Grozav a redus din diferența de pe tabela de marcaj. Debrecen a marcat din nou, în minutul 62, prin Garba. Pavkovics a dat scorul final al partidei, prin golul marcat în minutul 90+4.

Gicu Grozav a făcut parte din „primul 11” și a jucat pe toată durata partidei.

Pentru Grozav este al doilea gol consecutiv în campionatul maghiar. În runda precedentă, internaționalul român a înscris golul victoriei în partida de pe teren propriu cu Paks, scor 1-0.

Echipe de start:

• Debrecen: Nad – Kusnyir, Szatmari, Pavkovics, Ferenczi – Tozser, Haris – Trujic (Csosz 79), Varga, Zsori (Szecsi 59)- Garba (Adeniji 88)
  • Kisvarda: Mincă – Melnyk, Berios, Kravchenko, Protic – Lucas, Tsoukalas (Karasyuk 77) – Kovacsreti, Grozav, Seco (Sassa 70)- Gosztonyi (Tischler 63)

În următoarea etapă, Kisvarda va evolua împotriva echipei Honved.

Grozav a fost adus la Kisvarda la începutul anului 2019, din postura de jucător liber de contract. Românul mai are contract cu echipa sa până în iunie 2020. Kisvarda a reușit să se mențină în prima ligă, clasându-se la finalul stagiunii 2018/2019 pe locul 9, cu 38 de puncte, la patru lungimi de prima echipă retrogradată.

Publicat: 12 08. 2019, 12:29
Actualizat: 12 08. 2019, 12:30