Ghinion pentru Anderlecht în ziua în care l-a transferat pe Stanciu. Chipciu a fost integralist în egalul cu Gent, 2-2, iar echipa sa a primit gol în minutele de prelungiri

Internaționalul român Alexandru Chipciu a fost integralist pentru Anderlecht, duminică, în remiza echipei sale pe teren propriu cu Gent, scor 2-2, în etapa a cincea din prima ligă belgiană.

Au marcat: Tielemans – penalty 19′, Teodorczyk 47′ / Simon 21′, Asare 90+2′.

• Anderlecht: Roef – Badji, Mbodji, Nuytinck (Deschacht 46′), Acheampong – Tielemans, Hanni, Dendoncker – Chipciu, Teodorczyk (Sylla 75′), Capel (Sowah Adjei 46′). Antrenor: Rene Weiler.
  • Gent: Rinne – Nielsen (Asare 58′), Gershon, Mitrovic – Foket (Ndongala 84′), Kums, Milicevic (Coulibaly 77′), Neto, Saief – Perbet, Simon. Antrenor: Hein Vanhaezebrouck.

În urma acestui rezultat, ambele echipe se află la egalitate de puncte, nouă, pe locurile patru și cinci. Atât Anderlecht, cât și Gent, vor evolua în grupele Europa League.

Alexandru Chipciu (27 de ani) a evoluat în opt partide în acest sezon pentru Anderlecht, a înscris un gol și a oferit trei pase decisive. Mijlocașul va redeveni coleg cu Nicolae Stanciu, transferat de la Steaua pentru 9,8 milioane de euro.

Publicat: 28 08. 2016, 21:41
Actualizat: 28 08. 2016, 21:42