George Pușcaș i-a cucerit pe englezi cu golul marcat în Championship! Antrenorul său de la Reading a rămas impresionat după ultima evoluție a românului: „Cea mai bună de când sunt eu aici!”

Image: 648008231, License: Rights-managed, Restrictions: Contributor country restriction: Worldwide, Worldwide, Worldwide, Worldwide, Worldwide, Worldwide, Worldwide. Contributor usage restriction: Advertising and promotion, Consumer goods, Direct mail and brochures, Indoor display, Internal business usage, Commercial electronic, Personal use. Contributor media restriction: {AD2CEDB5-FF5C-4095-B895-66D45D3A2235}, {AD2CEDB5-FF5C-4095-B895-66D45D3A2235}, {AD2CEDB5-FF5C-4095-B895-66D45D3A2235}, {AD2CEDB5-FF5C-4095-B895-66D45D3A2235}, {AD2CEDB5-FF5C-4095-B895-66D45D3A2235}, {AD2CEDB5-FF5C-4095-B895-66D45D3A2235}, {AD2CEDB5-FF5C-4095-B895-66D45D3A2235}., Model Release: no, Credit line: Profimedia

George Pușcaș a spart gheața în campionat, unde a marcat un gol și l-a impresionat pe antrenorul lui de la Reading.

Tehnicianul de pe banca lui Reading, Veljko Paunovic, spune că internaționalul nostru a făcut cel mai bun meci de când el a preluat echipa împotriva lui Huddersfield. Formația lui George Pușcaș a pierdut cu 4-3 pe teren propriu, însă antrenorul a remarcat prestația atacantului român.

George Pușcaș a fost titular în meciul pierdut de Reading pe teren propriu în fața lui Huddersfield.

George Pușcaș l-a impresionat pe antrenor

Evoluția lui George Pușcaș împotriva lui Huddersfield i-a atras laude din partea antrenorului Veljko Paunovic, care spune că românul l-a impresionat atât prin dăruire, cât și prin modul în care a reușit să colaboreze cu ceilalți jucători din compartimentul ofensiv.

„Sunt foarte fericit pentru Pușcaș. Cred că a fost cea mai bună evoluție a sa de când sunt aici, datorită golului marcat, mentalității fantastice, luptei și coeziunii cu Joao și Swift (n.r. ceilalți jucători ofensivi ai lui Reading). Apoi, a și muncit mult în defensivă și a pus multă presiune apărării adverse fără să aibă mingea. A fost o victorie mare pentru noi astăzi”, a declarat antrenorul lui Reading după meci, conform Digi Sport.

Reading a deschis devreme scorul împotriva lui Huddersfield, însă oaspeții au reușit să revină pe tabela de marcaj și în minutul 15 conduceau cu 2-1. A urmat reușita egalizatoare a lui George Pușcaș, care a finalizat cu calm, la colțul lung, o acțiune de contraatac. Fiecare echipă a mai marcat o dată până la pauză, iar Ward a reușit hattrick-ul în repriza a doua, astfel că Huddersfield a plecat acasă cu toate cele trei puncte.

Acesta este cel de-al doilea gol al anului pentru George Pușcaș, care la începutul lunii ianuarie a înscris în Cupa Angliei.

Publicat: 23 01. 2022, 09:14
Actualizat: 23 01. 2022, 09:19