George Pușcaș, gol la zece minute de la intrarea pe teren! Reading a pierdut dramatic primul meci în Championship | VIDEO

George Puscas, meci mare la Reading. A marcat cu Blackburn

George Pușcaș este în formă înaintea meciurilor pe care România le joacă în Liga Națiunilor în luna noiembrie! Atacantul a marcat un gol în meciul pierdut dramatic de Reading cu Coventry, scor 2-3.

Doar rezervă cu Blackburn, pe 27 octombrie, George Pușcaș a prins vineri 11 minute, însă a reușit să marcheze pentru Reading.

Echipa românului a suferit primul eșec în acest sezon de Championship, dar este sigură că va încheia etapa tot pe primul loc, cu 22 de puncte.

George Pușcaș, gol în meciul pierdut dramatic de Reading

La Birmingham, Reading a fost condusă la pauză cu 0-1, după golul lui Hamer.

Joao a egalat pentru echipa lui Pușcaș în minutul 66, dar Godden a adus-o în avantaj pe Conventry.

Pușcaș a intrat în minutul 80, McCallum a majorat avantajul gazdelor după o eroare mare a portarului advers, însă românul a avut ultimul cuvânt, reușind să puncteze în stil de mare atacant, în prelungirile partidei.

Echipa lui Reading: Rafael – Esteves, Richards, Moore (c) (McIntyre 80), Morrison, Rinomhota, Laurent, Semedo, Olise (Pușcaș 80), Aluko, Joao.

Până la meciurile României cu Norvegia și Irlanda de Nord, plus amicalul împotriva celor din Belarus, Pușcaș mai poate juca în două meciuri pentru Reading. Echipa românului o va întâlni pe Preston, pe 4 noiembrie, iar apoi adversara lui Reading va fi Stoke. Ambele meciuri se vor disputa pe „Madejski Stadium”.

Internaționalul român a fost transferat de Reading, în vara anului trecut, de la Inter Milano, pentru suma de opt milioane de euro. Pușcaș a început fotbalul la Liberty Oradea.

În această vară, Pușcaș a fost la un pas să ajungă în Turcia, la Fenerbahce.

Turcii au încercat să îl transfere pe internaționalul român și în vara trecută, după finalul Campionatului European U21 găzduit de Italia și San Marino. Atunci, România a ajuns până în semifinalele competiției, iar George Pușcaș a avut evoluții excelente sub comanda lui Mirel Rădoi.

Publicat: 31 10. 2020, 00:33
Actualizat: 31 10. 2020, 01:49