Alex Maxim, sezon fabulos! Nu l-a iertat nici pe Dan Petrescu, la debutul pe banca lui Kayserispor! Gol decisiv pentru Gaziantep | VIDEO

Alex Maxim, decisiv in victoria lui Gaziantep cu Kayseri, la primul meci al lui Dan Petrescu in Turcia

Dan Petrescu a debutat cu stângul pe banca lui Kayserispor. Echipa lui Cristi Săpunaru și Denis Alibec a pierdut pe terenul lui Gaziantep. Alex Maxim a fost iar erou pentru fosta formație a lui Marius Șumudică.

Gaziantep – Kayserispor 2-1. Alex Maxim a fost decisiv. Românul a marcat din penalty și a ajuns la a 9-a reușită din campionat.

Gaziantep a condus la pauză, dar s-a văzut egalată de Kayserispor, cu Dan Petrescu aflat la primul meci pe bancă. Pentru oaspeți este primul eșec după două victorii consecutive.

După 18 meciuri, Gaziantep este pe locul 3, cu 34 de puncte, la un pas în spatele lui Beșiktaș și a lui Fenerbahce, care au câte 35 de puncte. De partea cealaltă, Kayseri este pe locul 18, cu 16 puncte.

FINAL: Gaziantep – Kayserispor 2-1 (Kvrzic, autogol, 31; Alex Maxim 77 / Kolovetsios 61)

FINAL!
UPDATE: 16:50 Alex Maxim este înlocuit cu Junior Morais

UPDATE 16:37 Alex Maxim readuce gazdele în avantaj cu un gol din penalty, în minutul 77! Este al nouălea gol al mijlocașului naționalei în acest sezon.

UPDATE 16:21 Oaspeții egalează prin golul lui Kolovetsios, reușit în minutul 61!

UPDATE 16:00 Începe repriza secundă

UPDATE 15:34:Gazdele conduc cu 1-0, după autogolul lui Kvrzic, din minutul 31.

UPDATE 15:00: Începe meciul dintre Gaziantep și Kayserispor.

UPDATE 14:15: Cristi Săpunaru este titular la debutul lui Dan Petrescu și poartă banderola de căpitan, în timp ce Maxim și Toșca au rămas în formula de start și după plecarea lui Marius Șumudică. În partida din etapa a 19-a, care începe la ora 15:00, Dan Petrescu nu se va putea baza pe portarul Silviu Lung jr, acesta fiind accidentat.

Înaintea meciului cu Gaziantep, Kayserispor a scăpat de ultimul loc în Super Lig și este pe poziția a 18-a, cu 16 puncte acumulate. „Am văzut că există un spirit de echipă în ultimele meciuri. Sunt sigur că vom reuși. Cred că vom face pași spre a deveni o echipă cu obiective mult diferite, nu o echipă care rămâne în ligă anul acesta și se află pe linia de cădere anul viitor”, a spus Dan Petrescu.

Gaziantep – Kayserispor, debutul lui Dan Petrescu pe banca oaspeților

Dan Petrescu va debuta oficial la Kayserispor în partida cu Gaziantep, aflată la primul meci în campionat de când a renunțat la Marius Șumudică.

Fostul antrenor al CFR-ului a fost prezentat oficial la Kayserispor și a oferit primele declarații din noua sa postură, la începutul săptămânii.

Fostul mare internațional român a plecat de la CFR Cluj în luna noiembrie, după trei campionate câștigate cu ardelenii.

„În calitate de antrenor care a fost campion trei ani la rând, știu că este dificil, deoarece am venit la o echipă care a fost în cădere. Dar când voi face această sarcină în mod corespunzător, voi îndeplini o treabă de care mă voi bucura la fel ca de câștigarea campionatului”, a declarat antrenorul care a dus-o pe CFR Cluj în grupele Europa League, la conferința de presă.

Publicat: 16 01. 2021, 16:55
Actualizat: 16 01. 2021, 17:14