Gâlcă și-a intrat în ritm: a bifat a doua victorie la scor cu Vejle. Cât s-a terminat meciul + clasamentul din Danemarca

Constantin Gâlcă (47 de ani) începe să își impună filozofia de joc la Vejle. Vineri, echipa sa s-a impus categoric, cu 3-0, pe teren propriu, împotriva lui Horsens. Deși rămâne pe ultimul loc în grupa de retrogradare, echipa românului s-a apropiat la 5 puncte de ultima poziție care asigură salvarea și participarea în play-off-ul Europa League.

Vejle a început bine meciul. A dominat încă din primul minut (posesie 60% în prima repriză), și-a creat multe ocazii de gol (8), dar reușitele nu au venit în prima parte, ci în partea secundă. Scorul a fost deschis în minutul 52, de Alan Goncalves Sousa, care și-a trecut în cont dubla 10 minute mai târziu. Reușita de 3-0 a venit în minutul 74, prin Kjartan Finnbogason.

Golurile pot fi văzute aici.

Costel Gâlcă a ajuns la 3 meciuri fără înfrângere în campionatul din Danemarca și la două victorii consecutive. În următoarea etapă, Vejle joacă returul cu Horsens. Partida este programată joi.