FOTO | Vlad, unde fugi așa? Chiricheș, greașeală de ÎNCEPĂ‚TOR în Europa League. Ce a făcut la golul adversarilor

Napoli a terminat joi seară parcursul perfect din acest sezon de Europa League, obținând a șasea victorie din tot atâtea posibile în faza grupelor, 5-2 pe teren propriu cu Legia.

Folosit titular în centrul defensivei, alături de Koulibaly, Vlad Chiricheș a marcat un gol în minutul 48, dar reușita sa a fost anulat pentru un fault în atac comis de colegul El Kaddouri. În minutul 62, la scorul de 3-0, fundașul român a comis o eroare mare, permițându-i lui Stojan Vranjes, fostul fotbalist de la CFR și Pandurii să înscrie.

Defensiva lui Napoli a fost prinsă pe picior greșit de o minge lungă trimisă de adversari, balonul a fost recuperat de Pirijovic într-o zonă puțin periculoasă, la marginea careului advers. Ce a urmat? În loc să rămână pe loc și să acopere zona din fața careului mic, Chiricheș a sprintat complet inutil spre un adversar care era oricum marcat de coechipier. În spațiul lăsat liber de el, Pirijovic a pasat pentru Vranjes, iar mijlocașul a înscris cu un șut fără speranțe pentru Gabriel.

În minutul 79, Chiricheș a fost schimbat cu Luperto, în momentul în care echipa sa conducea cu 4-1.

Publicat: 10 12. 2015, 22:39
Actualizat: 10 12. 2015, 22:40