Fotbalul românesc a mai descoperit un SUPER PUȘTI. Are doar 16 ani, dar a debutat deja la Leicester și a jucat 70 de minute

Alex Pașcanu a reușit o performanță greu de atins pentru un fotbalist de 16 ani: a debutat în echipa U21 a lui Leicester, liderul la zi din Premier League, în înfrângerea cu echipa similară a lui Reading, scor 0-1.

Generația de tineri fotbaliști ai României continuă să impresioneze în Anglia. Primele nume apărute în atenția specialiștilor au fost cele ale lui Vlad Dragomir și Marco Dulca, mijlocașii de la Arsenal și Swansea, iar acum a venit rândul unui fundaș să iasă în evidență.

Luni, Leicester a pierdut pe terenul lui Reading, scor 0-1, meciul din campionatul U21 din Anglia, dar partida va rămâne, cu siguranță, mult timp în memoria unui alt tânăr fotbalist român de perspectivă. Alex Pașcanu a jucat timp de 70 de minute, cu toate că are doar 16 ani și a fost nevoit să evolueze contra unor jucători cu câțiva ani mai mari. Tânărul plecat la vârsta de 4 ani din România a fost utilizat în banda stângă a apărării și i-a produs o impresie plăcută antrenorului Steve Beaglehole.

„Alex Pașcanu a debutat pentru echipa noastră, după ce sâmbătă jucase 90 de minute pentru echipa Under 18. L-am folosit ca fundaș stânga, pentru a-i permite lui David Amartey să acopere banda dreaptă. L-am ținut în teren 70 de minute și s-a descurcat foarte bine, a jucat excelent”, a declarat antrenorul echipei U21 a lui Leicester pentru site-ul oficial al clubului.

Publicat: 09 02. 2016, 21:18
Actualizat: 09 02. 2016, 21:27