În sfârșit! Fotbalistul vândut de Gică Hagi în unul dintre cele mai tari campionate din Europa a marcat golul decisiv, primul pentru el, deși a jucat numai 20 de minute!

Alexi Pitu (21 de ani), fotbalistul pe care Gică Hagi a reușit să îl vândă la Bordeaux, a marcat golul decisiv pentru francezi în etapa din acest weekend.

Fostul fotbalist de la Farul Constanța a început meciul din postura de rezervă, însă a dat lovitura în finalul jocului, la puțin timp după ce a fost introdus pe teren în meciul cu Valenciennes.

Bordeaux s-a impus cu 2-1, în deplasare, și este pe locul 6 al clasamentului din League 2, cu 9 puncte acumulate în primele șase runde ale stagiunii.

În sfârșit! Fotbalistul vândul de Gică Hagi în unul dintre cele mai tari campionate din Europa, Alexi Pitu, a marcat golul decisiv pentru Bordeaux, primul pentru el, deși a jucat numai 20 de minute!

Transferul lui Alexi Pitu la Bordeaux a reprezentat o afacere foarte bună pentru Gică Hagi, dar fotbalistul în vârstă de 21 de ani a reușit cu greu să se adapteze rigorilor ligii a doua din Franța. Din momentul transferului său de la Farul, oficializat pe 26 ianuarie 2023, el a prins 16 apariții în tricoul noii sale echipe, însă nu a reușit niciodată să își treacă numele pe lista marcatorilor.

În aceleași condiții și-a petrecut și acest start de sezon, când nici în primele patru etape nu a marcat. Apoi, a fost ținut pe banca de rezerve în partida cu AJ Auxerre (2-4), dar sâmbătă a devenit eroul lui Bordeaux, în deplasarea cu Valenciennes.

Românul a început jocul din postura de rezervă, iar antrenorul l-a aruncat în luptă în minutul 71, când tabela de marcaj indica egalșitate, 1-1, pentru a aduce un plus în ofensivă. În mintuul 88, încrederea primită din partea tehnicianului a dat, în sfârșit roade: Alexi Pitu a marcat și a adus victoria lui Bordeaux, a treia pentru echipa lui în primele șase etape ale sezonului.

Formația românului, care e pe locul 6 în clasament, urmărește promovarea în Ligue 1 la finalul acestui sezon și are nevoie să încheie măcar pe poziția a cincea a ierarhiei, ultima care duce la baraj.

Publicat: 16 09. 2023, 22:57
Actualizat: 16 09. 2023, 23:00