Fostul golgheter al Ligii 1 își arată clasa în străinătate. VIDEO | Golul minunat reușit azi de unul dintre cei mai buni atacanți români

Fotbalistul român Ioan Hora, în vârstă de 29 de ani, a marcat un gol pentru Konyaspor în victoria, 4-0, obținută joi, împotriva celor de la Kizilcaboluk, în primul meci al Grupei H din Cupa Turciei.

Fostul atacant al Pandurilor a primit o pasă dificil de gestionat în marginea careului de 16 metri, dar a reușit o preluare foarte dificilă, apoi l-a învins pe portarul advers cu o execuție foarte frumoasă.

În afara lui Ioan Hora, care a deschis scorul în minutul 40, au mai marcat Halil Ibrahim Sonmez, care a reușit o „dublă”, în minutele 45 și 52, și Kerim Boluk, care și-a introdus mingea în proprie poartă, în minutul 81.

Fostul golgheter al Ligii 1 a început meciul ca titular, dar a fost schimbat de către antrenorul Aykut Kocaman în minutul 60, cu Nejc Skubic. Ioan Hora a ajuns la a 11-a partidă din acest sezon la formația turcă, pentru care a marcat două goluri și a strâns un total de 497 de minute în toate competițiile. Atacantul a ajuns la Konyaspor în vara acestui an, de la Pandurii Târgu Jiu, formația turcă plătind în schimbul său 550.000 de euro.

Echipa trimisă în teren de către antrenorul Aykut Kocaman: Demircan – Skubic, Ay, Bardakci, Uslu – Can, Jonsson – Sonmez, Meha, Mbamba – Hora. Pe parcursul partidei au mai fost folosiți Vedat Bora, Nejc Skubic și Can Demir Aktav.

Din Grupa H a Cupei Turciei mai fac parte Trabzonspor, fosta echipă a lui Alexandru Bourceanu, și Gumushanespor, care se vor înfrunta tot joi, de la ora 19:30, ora României.

Publicat: 01 12. 2016, 16:43
Actualizat: 01 12. 2016, 16:44