Florin Andone a înscris un gol, dar Cordoba a fost eliminată din Cupa Spaniei

Echipele Villarreal și Real Sociedad s-au calificat, miercuri, în optimile de finală ale Cupei Spaniei, iar Cordoba a fost eliminată în 16-imi de Granada, după un meci terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, în care pentru gazde a înscris Florin Andone.

Andone a înscris în minutul 4. Românul a rămas pe teren până în minutul 79, când a fost înlocuit cu Xisco. Pentru Granada a marcat Mainz, în minutul 59.

În tur, Granada s-a impus cu scorul de 1-0.

Echipa Villarreal a învins pe teren propriu formația Cadiz (liga a treia), scor 3-0, golurile fiind marcate de Trigueros ’55 (penalti) și Gerard ’78, ’88. În tur, a învins tot Villarreal, scor 2-1.

Real Sociedad s-a impus tot pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în fața echipei Real Oviedo (liga a treia). A marcat Finnbogason, în minutele 27 și 61. În tur, scorul a fost 0-0.

Au mai obținut calificarea anterior Real Madrid, FC Sevilla, Celta Vigo, Valencia, Almeria, FC Barcelona, Espanol Barcelona, Levante și Getafe.

Meciurile Atletico Madrid – L’Hospitalet (liga a treia) în tur 3-0, Elche – Real Valladolid (liga a doua) în tur 0-0, Athletic Bilbao – Alcoyano (liga a treia) în tur 1-1 și Malaga – Deportivo La Coruna în tur 1-1 se dispută joi.