Final superb de sezon pentru Alexandru Maxim! VIDEO | Românul a marcat din nou pentru Stuttgart și se apropie de promovarea în Bundesliga

Mijlocașul Alexandru Maxim a înscris un gol pentru formația VfB Stuttgart, care a câștigat, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în fața echipei FC Erzgebirge Aue, în etapa a 32-a a ligii secunde din Germania.

Mijlocașul român, care a fost integralist în această partidă, a stabilit scorul final, în minutul 76. Maxim a primit mingea la marginea careului de 16 metri, în stânga, după care a pătruns în careu, a driblat un adversar și a șutat cu stângul la colțul scurt, iar portarul, prins pe picior greșit, nu a reușit să intervină.

Primele două goluri au fost marcate de Simon Terodde, în minutele 14 – din penalty -, respectiv 70.

În vârstă de 26 de ani, Maxim a ajuns la cinci goluri înscrise pentru VfB Stuttgart, în 24 de meciuri jucate în acest sezon al ligii a doua din Germania.

În clasament, Stuttgart a acumulat 66 de puncte, astfel că a revenit pe prima poziție și se află la două puncte de ocupanta locului secund, Hannover 96 și la șase de locul al treilea, cu două etape înainte de final. Echipa lui Maxim are nevoie de un succes în ultimele două meciuri pentru a-și asigura promovarea.

Publicat: 07 05. 2017, 16:38
Actualizat: 07 05. 2017, 16:39