Decizie de ultimă oră luată de Fatih Terim în ceea ce-l privește pe Olimpiu Moruțan! Gestul pe care nu l-a mai făcut decât pentru Gică Hagi la Galatasaray

Olimpiu Moruțan, mijlocașul român în vârstă de 22 de ani de la Galatasaray, a fost din nou scos de pe teren la pauză de către Fatih Terim, iar antrenorul se gândește chiar să schimbe sistemul pentru fotbalistul român.

Galatasaray a jucat cu Alanyaspor duminică seara, pe teren propriu, în cadrul etapei a cincea din prima ligă a Turciei, iar oaspeții au învins cu scorul de 1-0, după golul marcat de către Candeias, în minutul 87.

Olimpiu Moruțan și Alex Cicâldău au fost titulari în cadrul acestei întâlniri, mijlocașul în vârstă de 24 de ani transferat de la Universitatea Craiova fiind chiar integralist.

Fatih Terim se gândește să schimbe sistemul de joc la Galatasaray pentru Olimpiu Moruțan

În ceea ce îl privește pe Olimpiu Moruțan, antrenorul Fatih Terim a decis să îl înlocuiască imediat după pauză cu Sofiane Feghouli. La fel s-a întâmplat și în meciul precedent din campionat, scor 2-2 cu Trabzonspor.

Presa din Turcia notează faptul că Fatih Terim ar regreta înlocuirea lui Olimpiu Moruțan la pauză, considerând că această decizie ar fi dus la eșecul cu Alanyaspor. De asemenea, și în meciul cu Trabzonspor, când Moruțan a fost înlocuit la pauză, Galatasaray a luat gol în partea secundă a jocului.

În acest sens, Fatih Terim se gândește să schimbe sistemul de joc pentru a-l putea ține pe teren pe Olimpiu Moruțan timp de 90 de minute, notează publicația Sporx.

• 3 meciuri a jucat Olimpiu Moruțan pentru Galatasaray până acum în prima ligă a Turciei
  • 1 meci a bifat Olimpiu Moruțan pentru Galatasaray în grupele Europa League.
  • 3.5 milioane de euro au plătit turcii de la Galatasaray pentru a-l achiziționa pe Olimpiu Moruțan de la FCSB.
  • 2.8 milioane de euro este cota de piață a lui Olimpiu Moruțan, potrivit Transfermarkt.
  • 5 meciuri a jucat Olimpiu Moruțan pentru FCSB în acest sezon al Ligii 1, reușind să înscrie și un gol.
Publicat: 22 09. 2021, 16:56
Actualizat: 22 09. 2021, 16:58