Fără victorie! Tănase și Petrescu au debutat în campionatul chinez, dar nu au câștigat

Cristi Tănase a fost prezentat oficial și a debutat la Tianjin Teda, care a remizat sâmbătă, scor 1-1, cu Shanghai Shenhua. Dan Petrescu a fost în tribune la meciul dintre Jiangsu Sainty și Shandong Luneng, pierdut de echipa românului, scor 2-3

Folosit ca atacant la meciul de debut la Tianjin Teda, Tănase nu a impresionat, însă echipa sa a smuls cu greu un punct în fața lui Shanghai Shenhua, scor 1-1. Colegul românului din atac, Barcos, a marcat în minutul 76, după ce australianul Tim Cahill, cel care marcase și împotriva lui Cosmin Contra, Guangzhou R&F, deschisese scorul cu un sfert de oră mai devreme. Interesant e că Tănase a primit numărul 31, întrucât 10-le purtat la Steaua e ocupat de Wang Xinxin, căpitanul echipei. Tianjin e pe locul 12 din 16 echipe, cu 20 de puncte, la fel cât are și Guangzhou.

În schimb, Jiangsu Sainty, noua echipă a lui Dan Petrescu, a pierdut cu 3-2 meciul cu Shandong Luneng. La doar trei zile după ce a câștigat Supercupa cu ASA Târgu Mureș în fața Stelei, Petrescu a urmărit din tribune meciul noii sale echipe, care a condus cu 1-0, dar nu a putut rezista „furiei” brazilienilor Tardelli și Aloisio. Totuși, Jiangsu a egalat prin Ge Wei (88), dar a pierdut la ultima fază, după ce Liu Binbin a marcat în minutul 93.

Publicat: 11 07. 2015, 17:10
Actualizat: 11 07. 2015, 17:23