FANTASTIC! Știrea zile vine din Germania! Restart pentru Alex Maxim: ce scrie Kicker.de

Jucătorul lui Stuttgart, Alex Maxim, a contribuit decisiv la victoria echipei sale, 3-1 în fața lui Eintracht Frankfurt, marcând un gol și oferind o pasă de gol.

„Restart” după un meci aproape perfect

Astăzi, românul a fost declarat  de celebra publicație Kicker jucătorul etapei 26 în Germania, o performanță spectaculoasă într-o ligă în care evoluează fotbaliști consacrați precum Robben, Goze, Reus sau Huntelaar.

„”Parea că au trecut ani de când și-a arătat ultima dată clasa individuală. Și pentru o bună perioadă de timp a părut că nici în meciul cu Eintracht Frankfurt Alexandru Maxim nu va putea să-și pună amprenta asupra evoluției echipei […] Golul egalizator a fost momentul de cotitură al meciului și punctul în care Maxim și-a luat în sfârșit „haina” de conducător. A pasat pentru golul doi marcat de Ginczec cu un lob excelent peste apărarea lui Eintracht, iar apoi a marcat chiar el pentru 3-1 și a blocat un gol de 2-3, respingând cu capul de pe linia porții„, notează Kicker.

După o perioadă în care părea că și-a pierdut forma de sezonul trecut, Alexandru Maxim a ieșit din nou la rampă în etapa recent încheiată din Germania. Titularizat de Huub Stevens, românul a început recitalul în minutul 66, când a dat o pasă de geniu, peste apărarea oaspeților, lăsându-l singur cu portarul pe Ginczek, acesta din urmă aducând-o pe Stuttgart în avantaj.

În minutul 80, după o incursiune pe partea stângă a lui Kostic, Maxim a primit o pasă de la acesta în mijlocul careului, și l-a executat pe Trapp, definitivând victoria șvabilor.

Românul a avut un procentaj de 84 % de pase reușite, dintr-un total de 44.