Explicația antrenorului de la Alaves, după ce Ianis Hagi a fost introdus în ultimele cinci minute ale meciului cu Valencia: „Îi lipsesc multe lucruri”

September 2, 2023: Ianis Hagi of Deportivo Alaves looks on during the LaLiga EA Sports match between Deportivo Alaves and Valencia CF at Mendizorroza on September 2, 2023, in Vitoria, Spain.,Image: 802404661, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Ianis Hagi a debutat la Alaves în victoria cu Valencia, scor 1-0, din etapa a 4-a din La Liga, însă românul a fost introdus abia în finalul jocului de către antrenorul Luis Garcia.

Deși existau zvonuri că românul ar urma să fie titular, mai ales după ce a primit numărul 10, Hagi jr. a fost introdus abia în minutul 87 la debutul pentru Alaves. Chestionat despre această decizie la finalul partidei, tehnicianul iberic a explicat că românul mai are foarte multe de învățat.

„Creşte în pregătire de la o zi la alta, totuşi îi lipsesc automatismele şi alte lucruri”, a declarat Luis Garcia, antrenorul lui Alaves, după victoria cu Valencia.

Alaves s-a impus pe teren propriu împotriva celor de la Valencia cu scorul de 1-0, grație unui autogol semnat de Cenk Ozkacar în minutul 6. Formația lui Luis Garcia a ratat și o lovitură de la 11 metri în minutul 5, prin Kike Garcia.

Echipa antrenată de Luis Garcia ocupă locul 10 în clasamentul din La Liga, cu 6 puncte.

Cum au arătat echipele în Alaves – Valencia 1-0

Alaves: Sivera – Gorosabel, Marin, Sedlar, Duarte – Blanco, Guevara, Guridi – Alkain, Garcia, Rioja
Rezerve: Owono – Sola, Samu, Tenaglia, Hagi, Benavidez, Alvarez, Karrikaburu, Lopez, Maras, Rebbach, Sanchez
Antrenor: Luis Garcia

Valencia: Mamardashvili – Foulquier, Diakhaby, Ozkacar, Gaya – Correia, Guerra, Pepelu, Lopez – Almeida, Duro
Rezerve: Domenech, Rivero – Mosquera, Perez, Canos, Amallah, Dominguez, Gozalbez, Guillamon, Tarrega, Vazquez, Yaremchuk
Antrenor: Ruben Baraja

„E un pas înainte pentru Ianis!”

Bogdan Mara, fost jucător la Alaves, a reacționat pentru ProSport după transferul lui Ianis Hagi la formația din La Liga.

„E un pas înainte pentru Ianis. Joci în Primera Division și asta își dorește un fotbalist, să evolueze în cele mai bune campionate din Europa. Tatăl lui a făcut istorie acolo, a jucat la două cluburi mari.

Deportivo Alaves, chiar dacă e o echipă care a mai și retrogradat în liga secundă, e o formație importantă din Spania, unde m-am simțit bine. Să joci împotriva unor echipe ca Real Madrid și Barcelona este extrem de important pentru Ianis și cariera lui”, a declarat Bogdan Mara pentru ProSport.

Publicat: 03 09. 2023, 14:32
Actualizat: 03 09. 2023, 20:18