EXCLUSIV | Cum au trăit Reghecampf și staff-ul său „thriller-ul” din Supercupă. Al-Wahda a condus cu 3-0, s-a văzut egalată dramatic, dar a triumfat la loviturile de departajare. Florin Tene: „A fost nebunie!”

Al-Wahda, echipa condusă de Laurențiu Reghecampf și staff-ul său, a cucerit al treilea trofeu sub comanda românilor, după un meci nebun în Supercupă. Florin Tene, antrenorul de portari al formației din Emirate, spune că a trăit la intensitate maximă partida, după ce Al-Wahda a condus cu 3-0, a fost egalată pe final și s-a impus la loviturile de departajare în dauna campioanei Al-Ain.

„A fost o nebunie, n-am mai trăit niciodată așa ceva. La pauză aveam 3-0, nu ne venea să credem, iar la 3-3 cei de la Al Ain au avut o bară și totul se putea nărui. Am trecut prin rai, după prin iad, după iar prin rai și tot așa. Nouă ne-a lipsit și portarul titular, care e la Cupa Asiei și am fost nevoiți să jucăm cu al doilea portar (n.r Rashed Ali). S-a descurcat foarte bine, a apărut un penalty în timpul regulamentar și încă unul la loviturile de departajare. A fost cu adevărat o nebunie.

Am mai trecut prin ceva asemănător la Dinamo – Foresta, (n.r celebrul 4-5, în care Florin Tene a fost rezervă la gazde), dar sperăm să nu mai am parte de un asemenea meci. Cei de aici sunt extrem de bucuroși, am câștigat trei trofee până acum, nimeni nu se aștepta la un asemenea parcurs. Reghe e foarte iubit de conducere, de fani, de jucători. De fapt întreg staff-ul este foarte apreciat. Cred că facem o reclamă bună fotbalului românesc. Jucătorii au sărbătorit cu fanii după victorie, le-au dat tricouri, mingi, tot felul de nebunii. Nici lui Reghe nu-i venea să creadă, a fost cu adevărat o nebunie”, a spus Florin Tene, pentru ProSport.

Trupa lui Reghecampf a condus cu 3-0 la pauză, dar campioana Al-Ain a restabilit egalitatea în partea secundă. S-a mers la loviturile de departajare, unde Al-Wahda s-a impus cu 4-3 și a început sezonul cu un nou trofeu. Matar, Batna și Tagliabue au punctat pentru Al Wahda în prima repriză, dar Marcus Berg, Diaky și Caio au trimis meciul la loviturile de departajare. Este al treilea trofeu obținut de Reghecampf și staff-ul său în Emiratele Arabe, după ce în stagiunea precedentă Al-Wahda a câștigat Cupa și Supercupa. Campionatul l-au încheiat pe locul 2, după Al-Ain.

Publicat: 29 08. 2018, 21:40
Actualizat: 29 08. 2018, 22:00