„Etichetat ca «Messi din România», Torje nu-ți amintește deloc de argentinian!” Ce note a primit în presa din Italia

Site-ul sportmediaset.it a scris după meciul de miercuri, AC Milan – Udinese, scor 1-1, că atacantul Gabriel Torje, supranumit „Messi din România”, nu amintește de jucătorul argentinian al Barcelonei, dar este pe placul antrenorului Francesco Guidolin prin vivacitatea sa și face bine echipei.

Sursa citată i-a acordat nota 6,5 internaționalului român. „Etichetat ca «Messi din România», Torje nu-ți amintește deloc de argentinian. Vorbește puțin cu coechipierii săi, dar compensează prin vivacitate în spatele lui Di Natale, iar lucrul acesta îi place antrenorului Francesco Guidolin și îi face bine echipei. La centrarea sa Abbiati a scăpat balonul și Di Natale a înscris”, a scris sportmediaset.it,

Site-ul udine20.it l-a notat cu 6 pe Torje. „A alternat momentele pozitive cu minute în care a dispărut din joc. S-a sacrificat mult în faza defensivă și a făcut presing”, a scris sursa citată.

În schimb, agenția Datasport și site-ul calciomercato.it i-au acordat nota 5,5 jucătorului român. „Cu viteza sa, Torje ar fi putut face mult rău, dar nu s-a văzut în duelurile cu Nesta și Thiago Silva. A dat centrarea la gol, dar încă nu este pe aceeași lungime cu Di Natale”, a scris Datasport.

„Torje a schimbat mult părțile, dar fundașii Milanului nu i-au dat deloc spații”, a notat calciomercato.it.

Gabriel Torje a jucat până în minutul 62 al partidei pe care echipa sa, Udinese, a terminat-o la egalitate, miercuri, în deplasare, scor 1-1, cu formația AC Milan, în etapa a IV-a a campionatului Italiei.