Echipa lui Ladislau Boloni, învinsă pe teren propriu! Pe ce loc a putut să ajungă Metz în Ligue 1 după acest rezultat

Echipa lui Ladislau Boloni (70 de ani), Metz, a suferit prima înfrângere din acest sezon al Ligue 1 în fața propriilor spectatori.

Formația antrenată de român nu a putut să se ridice la nivelul lui Strasbourg și a pierdut cu 1-0 meciul disputat pe teren propriu, în etapa a șasea a primei ligi din Franța.

Metz a fost aproape să obțină un rezultat de egalitate, însă Diarra a marcat, în minutul 83, singurul gol al meciului.

Metz, echipa lui Ladislau Boloni, a pierdut meciul disputat în etapa a șasea din acest sezon al Ligue 1, 0-1 pe teren propriu cu Strasbbourg. Singurul gol al întâlnirii, semnat de oaspeți, a fost marcat pe finalul partidei, în minutul 83, când Diarra a deschis și, totodată, închis tabela de marcaj.

În urma acestui rezultat, echipa antrenată de român a coborât la jumătatea clasamentului, fiind pe poziția 10 a Ligue 1, cu un total de 8 puncte acumulate în acest start de sezon.

Anterior meciului cu Toulouse, formația lui Ladislau Boloni a mai obținut următoarele rezultate: Rennes – Metz 5-1, Metz – Marseille 2-2, Clermont – Metz 0-1, Metz – Reims 2-2 și Lens – Metz 0-1.

În următoarea etapă a primei ligi din Franța, a șaptea, Metz se va deplasa pe terenul lui Tolouse, meciul fiind programat duminică, pe 1 octombrie, cu începere de la ora 16:00. Echipa antrenată de românul în vârstă de 70 de ani va da piept, astfel, cu formația de pe locul 15 al ierarhiei, cu un total de 6 puncte. În acest weekend, viitoarea adversară a lui Metz a cedat în deplasare cu Lens, 2-1.

Pe primul loc al clasamentului din Ligue 1 este Brest (13 puncte), urmată de Nice (12 puncte), iar formația care completează podiumul este Monaco (11 puncte). PSG, care încă nu a apucat să joace în această etapă, este doar pe locul 7, la cinci „lungimi” în urma liderului.

Publicat: 24 09. 2023, 19:04