Echipa lui Cosmin Olăroiu e în criză. Sharjah a pierdut acasă în Liga Campionilor Asiei și n-a mai câștigat de o lună

Echipa lui Cosmin Olăroiu a suferit o înfrângere neașteptată în Liga Campionilor Asiei, chiar pe teren propriu. Al Sharjah a pierdut cu Al Sadd, din Qatar, scor 0-2, și a căzut pe locul secund în grupă. Golurile au fost marcate de Plata (minutul 9) şi Bounedjah (minutul 60).

Echipa lui „Oli” e obligată să câştige în ultima etapă, pentru a spera la calificare, dar nici așa nu este sigură, deoarece depinde și de jocul rezultatelor, dar și de ce se petrece în celelalte grupe. În afara echipelor de pe primul loc, cele mai bune trei echipe de pe locul 2 obţin accederea în faza următoare a competiţiei.

În ultimele meciuri din grupă, luni 4 decembrie, se întâlnesc Al Sadd – Nasaf și Al Faisaly – Sharjah.

Clasamentul grupei:

1. Nasaf (Uzbekistan) 10 puncte

2. Sharjah (EAU) 8 puncte

3. Al Sadd (Qatar) 7 puncte

3. Al Faisaly (Iordania) 3 puncte

Echipa lui Cosmin Olăroiu m-a mai câștigat de o lună

Nici în campionat echipa lui Cosmin Olăroiu nu se simte prea bine. Sharjah e pe locul cinci, la cinci puncta de liderul Al Wasl, iar în ultima etapă a remizat, scor 3-3, cu Al Bataeh, formație antrenată de Mirel Rădoi, care a condus meciul cu 3-0. Sharjah trece printr-o criză acută de rezultate, ultima victorie fiind consemnată la 28 octombrie, când a bătut cu 5-0 pe Bani Yas.

De atunci, echipa lui „Oli” a făcut trei egaluri și a înregistrat două înfrângeri, situația antrenorului roman fiind una delicată. Anul trecut, Sharjah a câștigat trei din patru trofee, iar șeicii i-au prelungit contractul lui antrenorului român până în 2025, dar instabilitatea arabilor e cunoscută, astfel că demiterea sa n-ar fi chiar o surpriză.

Acum câteva zile, Cosmin Olăroiu s-a arătat extrem de deranjat de programul încărcat al echipei sale. „Programarea arată o mare lipsă de respect față de Sharjah. Din păcate, eu nu înțeleg, nimeni nu spune nimic că suntem programați să jucăm la 48 de ore de la meciul echipei naționale, în mai puțin de 48 de ore. Nu mai am nimic de zis”, a spus tehnicianul român.

Publicat: 27 11. 2023, 22:42