Echipa lui Adrian Petre se califică dramatic în play-off-ul campionatului din Danemarca. Costel Gâlcă, „victima” lui Esbjerg. VIDEO | Gafă incredibilă a portarului în minutul 90+2

Echipa daneză unde evoluează internaționalul român U21 Adrian Petre, Esbjerg, a câștigat dramatic împotriva celor de la Vejle, echipa antrenată de Costel Gâlcă, scor 2-1 cu un gol marcat în minutul 90+2, și s-a calificat la limită în play-off-ul campionatului.

Ultima clasată a deschis scorul din penalty în minutul 59, prin Goncalves Sousa. Esbjerg a egalat 11 minute mai târziu prin ucraineanul Yakovenko, iar Kauko a dat lovitura în minutul 90+2 după o greșeală a portarului lui Vejle. Astfel, Esbjerg merge în play-off cu 38 de puncte, la două în fața ocupantei primului loc de play-out, Aalborg.

VIDEO CU GOLURILE DIN PARTIDA ESBJERG – VEJLE

• Adrian Petre (21 de ani) a început partida din postura de rezervă și a intrat în teren în minutul 75, chiar în locul autorului primului gol al gazdelor, Yakovenko.
  • Cu șapte reușite, atacantul român este golgheterul celor de la Esbjerg, la egalitate cu finlandezul Joni Kauko.
  • A fost a doua partidă pentru Costel Gâlcă pe banca lui Vejle, după ce în prima partidă remizase cu Vendsyssel, scor 1-1.

Publicat: 18 03. 2019, 07:14
Actualizat: 18 03. 2019, 07:15