E gata și la Genoa! Italienii s-au convins de George Pușcaș și fac un anunț dur despre atacantul român: „Niciodată nu a făcut asta”

Genoa, Italy - sport, soccer - Genoa vs Reggiana - Frecciarossa Italian Cup 2023/2024 - Luigi Ferraris stadium. In the pic: Puscas George, Libutti Lorenzo Genoa vs Reggiana - 2023/2024 Frecciarossa Coppa Italia, Italy - 01 Nov 2023,Image: 818742961, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Presa din Italia a avut o reacție dură la adresa lui George Pușcaș, atacantul român în vârstă de 27 de ani de la Genoa, după meciul din Cupa Italiei.

Genoa a întâlnit Reggiana în șaisprezecimile de finală ale Cupei Italiei și a învins cu scorul de 2-1, după prelungiri.

George Pușcaș a reușit să paseze pentru golul de 1-1, în minutul 53, dar românul a fost scos de pe teren în minutul 77. Genoa s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Italiei, după ce Gudmundsson a înscris în minutul 99. În runda următoarea, echipa lui Pușcaș și Drăgușin va întâlni Lazio.

După această partidă, presa din Italia nu a avut o părere prea bună despre atacantul român. Jurnaliștii din Peninsulă au notat chiar și că George Pușcaș a dezamăgit cu prestația sa din meciul cu Reggiana.

„Nici italo-ghanezul, nici românul nu au reușit să convingă vreodată când au fost folosiți. Chiar și miercuri, în meciul din Cupa Italiei, cei doi au dezamăgit contra Reggianei. Pentru moment, Pușcaș și Ekuban sunt singurele variante pentru înlocuirea lui Retegui fără a modifica sistemul de joc”, a notat publicația Calcio Mercato.

Cotat la 2.5 milioane de euro de către Transfermarkt, George Pușcaș a jucat doar patru meciuri pentru Genoa în acest sezon din Serie A și nu a înscris vreun gol. În stagiunea precedentă, atacantul român a bifat 25 de apariții în Serie B și a marcat patru goluri.

În sezonul trecut, George Pușcaș a fost împrumutat la Genoa de către Reading. În vară, însă, italienii au decis să îl cumpere pe atacantul român contra sumei de trei milioane de euro.

George Pușcaș, criticat de atacantul Generației de Aur

După România – Israel 1-1, Florin Răducioiu l-a criticat pe George Pușcaș.

„Pușcaș acolo trebuia să dovedească că e jucător cu personalitate. Acolo trebuia să înscrie. Noi nu avem jucători de mare calitate.

Senzația era că puteam lua gol de la un moment la altul. Ne-au dominat. Vorbim de un 67-70% posesie pentru Israel. În ciuda acestei dominări absolute, am avut această ocazie a lui Pușcaș, cu codițe împletite, care ar fi trebuit să rupă mingea. Dau vina pe acele codițe împletite. Fac o glumă. D-asta spun, în momentele cheie trebuie să marcheze golul câștigător.

Echipa asta e ciudată. Nu reușesc să o analizez. Încerc să mă apropii de adevăr, dar nu am ce să analizez. Continuăm pe acest trend negativ de noroc, de rezultate importante prin joc foarte modest. Scopul scuză mijloacele, suntem pe loc de calificare, dar nu cred că va mai dura atât de mult acest noroc. Rămânem dezamăgiți de joc. Trebuia să câștigăm, indiferent cum s-ar fi obținut”, a spus Florin Răducioiu, potrivit Prima Sport.

Publicat: 03 11. 2023, 18:41