DVD pentru Piți

Apropierea meciului cu Serbia aprinde și mai tare subiectul Max Nicu, un posibil convocat în naționala lui Pițurcă. Seriozitatea cu care selecționerul tratează situația mijlocașului s-a văzut și în weekend-ul trecut, atunci când l-a trimis pe Ștefan Iovan să-l urmărească pe Nicu la meciul Hertha Berlin – Borussia Monchengladbach, terminat cu scorul de 2-1 în favoarea gazdelor.
Nicu a început meciul pe partea stângă, însă în primele minute ale părții secunde a trecut pe partea dreaptă, acolo unde este distribuit de obicei. Chiar dacă atribuțiile sale sunt îndeosebi defensive, Max a reușit să creeze faza golului doi, lucru care a fost trecut la catastif de Iovan. La final, secundul naționalei nu a apucat să discute cu fotbalistul decât câteva minute, Nicu fiind așteptat de un avion particular pentru a fi transportat la Mainz, acolo unde fusese invitat la o emisiune sportivă a ZDF. Iovan i-a cerut acestuia și un DVD cu înregistrarea meciului pentru a i-o preda lui Pițurcă, pe lângă raportul întocmit la fața locului.
Contactat de ProSport, Iovan a încercat să facă o scurtă analiză a ceea ce a văzut acolo, semnele fiind îmbucurătoare. „Păcat că n-am apucat să vorbesc mai mult cu el, se grăbea.
Fusese invitat la o emisiune TV și trimiseseră un avion privat după el. În general, Nicu mi-a plăcut. E ca nemții, foarte generos la efort. Dar are și puncte slabe, la fel ca toți fotbaliștii. Mai multe nu vă zic, o să-i spun lui Pițurcă în analiza pe care o s-o fac”, a conchis secundul lui Piți.

86 la sută a fost procentajul paselor reușite de Nicu (24 din 28)