Dramă pentru Ionuț Radu în Italia! Genoa a ratat un penalty în minutul 90+6 și „tremură” pentru rămânerea în Serie A

Ionuț Radu (21 de ani) a fost titular în poarta celor de la Genoa în meciul cu AS Roma din Serie A, încheiat la egalitate, 1-1. Portarul român s-a remarcat din nou și i-a salvat pe elevii lui Cesare Prandelli cu o invervenție superbă la o minge trimisă de Fazio.

Stephan El Shaarawy (26 de ani) a deschis scorul pentru capitolini în minutul 82 al partidei, dar nu a fost suficient pentru a aduce victoria pentru cei de la AS Roma. Romero a egalat în prelungirile partidei, în minutul 90+1, și „Grifonul” putea da lovitura din penalty în minutul 90+6, dar Antonio Sanabria a executat slab și Mirante a respins.

VIDEO cu golurile și penalty-ul ratat de Genoa

Astfel, AS Roma rămâne pe locul cinci, care asigură prezența în sezonul viitor al Europa League. Cu o victorie, capitolinii se puteau apropia la un singur punct de Atalanta, formația care ocupă ultimul loc de Champions League. Juventus (acasă), Sassuolo (deplasare) și Parma (acasă) sunt ultimele adversare ale lui AS Roma din campionat.

Genoa nu scapă de emoțiile retrogradării în Serie B. Cu 36 de puncte, „Grifonul” este la patru puncte distanță de Empoli, ocupanta ultimului loc retrogradabil.

Publicat: 06 05. 2019, 09:07
Actualizat: 06 05. 2019, 09:08